> > 321-wystep-choru-meskiego-hejnal-2017

WYSTĘP CHÓRU MĘSKIEGO HEJNAŁ 2017

4 kwietnia gościliśmy w Senior Residence Chór Męski „HEJNAŁ”.

Chór pod dyrygenturą Pani Moniki Madejskiej wystąpił przed Naszymi Mieszkańcami wykonując Pieśni Wielkopostne oraz utwory przygotowane na koncert Jubileuszowy z okazji 105-lecia istnienia Chóru. Chór został założony 12 maja 1912 roku w Piotrowicach Śląskich, pod nazwą Towarzystwo Śpiewacze "Jutrzenka". Inicjatorem powołania tego zespołu był Ludwik Widuch, górnik pobliskiej kopalni Wujek w Brynowie. Pierwszy, oficjalny występ chóru miał miejsce w czasie Zjazdu Śląskich Kół Śpiewaczych w dniu 1 września 1912 roku na terenie dzisiejszego Parku Leśnego Zadole” w Katowicach-Ligocie. W 1935 r. chór mieszany przekształcono w zespół męski, nadając mu imię"Hejnał''. Od tego czasu - z wyjątkiem okresu okupacji - chór trwa przy swoich ideałach śpiewaczych, kultywując piękno muzyki i pieśni na licznych koncertach, występach w kraju i zagranicą. Z okazji jubileuszu 45-ciolecia, w 1957 r. ”Hejnał” otrzymał sztandar. Zespół, reprezentując wysoki poziom artystyczny wykonywanych utworów, uzyskał I Kategorię Chórów Męskich.

W ponad stuletnim okresie swojego istnienia chór wykonywał wiele utworów - od najprostszych do wielkich kompozycji, śpiewanych wspólnie z dużymi zespołami orkiestrowymi. Wielokrotnie nagrywał pieśni chóralne w Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia oraz brał udział w nagraniach audycji folklorystycznych w Ośrodku Telewizji Katowice. Także kilkakrotnie był zapraszany do udziału w koncertach z orkiestrą symfoniczną Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Od 1963 do 2010 r. patronat nad zespołem sprawował Zakładowy Dom Kultury KWK "Wujek" w Katowicach. Stąd też w jego repertuarze znajduje się wiele pieśni związanych z kulturą i obyczajami górniczymi. Pięknie prezentuje się na występach w galowych mundurach górniczych.

W tym okresie "Hejnał'', dzięki wysokiemu poziomowi wykonawczemu pieśni chóralnych oraz wielorakich działań dyrygentów, zarządu chóru a także kierownictwa ZDK, zdobywa powszechne uznanie i niebywałą popularność, wykraczającą daleko poza teren Śląska. Występuje w galowym koncercie z okazji VI Światowego Kongresu Związków Zawodowych w Warszawie (1965), zdobywa I nagrodę w wojewódzkich eliminacjach Festiwalu Kulturalnego Związków Zawodowych (1966); I miejsce na Festiwalu Pieśni i Piosenki Górniczej (1968), bierze udział w koncercie inaugurującym I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i Połczynie Zdroju (1968); w audycjach Telewizji Polskiej, z cyklu "Z teki folklorystycznej Adolfa Dygacza" (1971). Dwukrotnie "Hejnał” brał udział w Centralnych Uroczystościach Dożynkowych (1978 - Olsztyn, 1979- Piotrków Trybunalski). Wielkim wyróżnieniem HEJNAŁ-u i przeżyciem śpiewaków był udział w czerwcu 1983 r.- zbiorowym, ponad tysiąc osobowym chórze, podczas uroczystości na płycie Lotniska Muchowiec w Katowicach, w czasie II pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

W roku Jubileuszu chór zrzesza ponad 35 członków, w tym 26 czynnych śpiewaków a jego miejscem ćwiczeń jest Miejski Dom Kultury – filia w Katowicach-Piotrowicach.

Od 2013 r. chórem dyryguje pani Monika Madejska – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Zapraszamy do galerii