> > 373-depresja-u-osob-starszych

depresja

Godny zaufania dom opieki dla osób starszych zapewnia swoim podopiecznym również kompleksowe wsparcie psychologiczne, mając na uwadze fakt, iż nieleczona depresja starcza może być bardzo niebezpieczna.

Depresja u osób starszych to bardzo poważny problem społeczny, chociaż niewiele się o nim mówi. Osoby starsze cierpiące na depresję najczęściej pozostają niezauważalne, nawet przez swoich własnych bliskich. Bardzo często dopiero po kontakcie z lekarzem okazuje się, że symptomy identyfikowane z okresem starzenia się, są objawami zaawansowanej depresji.

Niestety brak zainteresowania osobami starszymi, poczucie odrzucenia i samotność skutecznie pogłębiają nastrój depresyjny i mogą nawet zaostrzyć przebieg innych schorzeń.

Jakie są objawy depresji starczej?

Jak już zostało wspomniane, objawy depresji starczej bardzo często mylone są z naturalnym spadkiem zdolności poznawczych i zanikiem sił fizycznych u osób starszych. Stąd bardzo często pojawiają się problemy z trafnym rozpoznaniem symptomów depresji, które mogą dotyczyć zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej człowieka.

Do typowych objawów depresji u osób starszych zaliczamy m.in.:

  • zaburzenia nastroju, smutek, lęk, niepokój, przygnębienie
  • bezsenność i zaburzenia rytmu snu
  • apatia, otępienie, brak zainteresowań, trudności z podejmowaniem nawet prostych decyzji
  • spowolnienie psychoruchowe (wolniejsze poruszanie się, osowiałość, ciągłe zmęczenie, cicha mowa; objawy bardzo podobne do osłabienia organizmu)
  • problemy z pamięcią i koncentracją, które łatwo można pomylić z demencją starczą
  • bóle różnego pochodzenia, które niekiedy mylnie identyfikowane są z rozwojem chorób somatycznych
  • drażliwość, skłonność do narzekania, hipochondrii