logo1
 logo

TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO

Dostosuj:

Wbrew powszechnej opinii tańczyć może każdy – bez względu na wiek, płeć czy umiejętności. Taniec wpływa korzystnie na nasz organizm, poprawia samopoczucie, uwalnia od codziennych napięć i jest doskonałą odskocznią od rzeczywistości – dlatego tak często polecany jest szczególnie osobom starszym, by wspomóc ich rehabilitację i zaktywizować ich udział w społeczeństwie.

W naszym kraju wciąż pokutuje przekonanie, że przeciętny senior to niedołężny, zamknięty w domu, staruszek, który prócz swoich wnuków i codziennej mszy nie widzi nic ważniejszego. Tymczasem polski emeryt choć ma ponad 55 lat, wciąż nie chce rezygnować z życia i ma zamiar cieszyć się nim co najmniej dwa razy mocniej niż do tej pory. Jako że jednak wiek daje się zazwyczaj na tym etapie już we znaki, stara się znaleźć dla siebie odpowiednią aktywność fizyczną, która nie tylko sprawi mu ogromną radość, lecz również przysłuży się zachowaniu zdrowego ciała i jak najlepszej kondycji. 

Terapia tańcem

Taniec znany jest od wieków. Już starożytne cywilizacje doceniały jego zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Nic więc dziwnego, że również współczesna psychologia korzysta z jego „uzdrawiających” właściwości. Badania dowodzą, że rytmiczne poruszanie się w takt muzyki odpręża, redukuje napięcie w mięśniach i pozwala uwolnić kumulujące się w nas emocje, a przez to uzyskać równowagę wewnętrzną. Lekarze podkreślają, że taniec wpływa pozytywnie na układ oddechowy, nerwowy, krążenia oraz na przemianę materii. Co więcej, dotlenia wszystkie komórki ciała, poprawia elastyczność stawów i zwiększa wydolność płuc, dzięki czemu, nie męczymy się tak szybko jak kiedyś.

Zamiast antydepresanta

Jak każda aktywność fizyczna, również taniec pobudza wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin) w naszym organizmie, które poprawiają nastrój, dodają chęci do życia i wspomagają proces leczenia. Badania dowodzą, że pacjenci rehabilitujący się tańcem wykazują znacznie większe chęci do życia i szybciej dochodzą do zdrowia. Emocje, które wydzielają się przez ruch do muzyki mobilizują organizm do działania i sprawiają, że jeszcze mocniej chce mu się żyć. Ma też ochotę na poznawanie nowych ludzi i pielęgnowanie tych znajomości.

Przedłuż młodość tańcem

Sport odejmuje lat. Taniec wręcz przedłuża młodość. Poruszanie się w rytm muzyki, które nie przeciąża organizmu i jest dostosowane go jego wymagań wiekowych i możliwości ruchowych jest jednym ze środków profilaktyki gerontologicznej, która cieszy się coraz większą popularnością zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.