logo1
 logo
Dostosuj:

Blog – poszerz swoją wiedzę

Opieka nad osobami starszymi wymaga zarówno cierpliwości, jak i wiedzy. Cukrzyca, Alzheimer czy demencja starcza to kilka chorób, z którymi często zmagają się nasi podopieczni. Skuteczna pomoc seniorom cierpiącym na takie schorzenia wymaga podjęcia prawidłowego leczenia oraz wdrożenia odpowiedniej diety. Na blogu dzielimy się naszym doświadczeniem. Opisujemy też zajęcia, w których udział biorą mieszkańcy Senior Residence. Do zapoznania się z poszczególnymi wpisami zachęcamy zarówno seniorów, jak i ich najbliższych.

 

alzheimer
Dostosuj:

Choroba Alzheimera powodowana jest stopniową utratą komórek nerwowych, co prowadzi do otępienia pacjenta. Rozwija się przez wiele lat, ale najczęściej cierpią na nią osoby po 65. roku życia. Jak wszystkie choroby neurodegeneracyjne, wiąże się z obniżoną sprawnością umysłową i prowadzi do niemożności samodzielnego funkcjonowania chorego. Jakie są najczęstsze objawy Alzheimera i jak wygląda leczenie pacjentów?

zioła
Dostosuj:

W dzisiejszych czasach naprawdę ciężko znaleźć kogoś zdrowego. Każdy z nas zmaga się z różnymi chorobami lub dolegliwościami mniej lub bardziej uprzykrzającymi życie. Niestety, większość z nas nauczyła się też radzić sobie z nimi za pomocą leków czy suplementów diety w postaci tabletek. Często zapominamy jednak, że istnieją naturalne sposoby. Jednym z nich są zioła. Czy faktycznie są dobre na wszystko? Zobaczmy, w jakich dolegliwościach mogą nam pomóc.

proste ćwiczenia dla starszych
Dostosuj:

O ile osoby w podeszłym wieku nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, nie powinny rezygnować z ruchu. Jest on bowiem niezbędny, aby jak najdłużej zachować witalność organizmu, a także uchronić się przed chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy osteoporoza. Jakie ćwiczenia są w szczególności dedykowane takim osobom?

demencja u starszej kobiety
Dostosuj:

Nieuchronny upływ czasu sprawia, że seniorzy tracą energię i stają się bardziej podatni na różne choroby wieku starczego, które mają nieodwracalny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Część tych schorzeń ma podłoże somatyczne, część związana jest z psychiką. Wpływ na pojawienie się chorób starczych ma nie tylko wiek, ale także czynniki genetyczne, środowiskowe, ale istotny jest również tryb życia. Z jakimi chorobami starczymi zmagają się najczęściej seniorzy?

posiłek starszego mężczyzny
Dostosuj:

Metabolizm osoby młodej różni się znacznie od metabolizmu osoby starszej. Z wiekiem metabolizm człowieka zwalnia, tym samym zapotrzebowanie kaloryczne seniorów ulega zmniejszeniu. Ważne jest, aby gotując dla osób starszych poza wiekiem podopiecznego uwzględnić jego aktywność zawodową. Zresztą ta sama zasada obowiązuje przy układaniu jadłospisów dla osób dorosłych w sile wieku. W przypadku jednak osoby starszej jest to o tyle ważne, że dieta seniora powinna uwzględniać niedobory pokarmowe związane ze starzeniem się organizmu.

opieka lekarska
Dostosuj:

Mózg człowieka jest genialny. Przez całe życie wykonuje ogrom pracy. Musimy jednak pozwolić mu odpocząć, bo w przeciwnym razie będzie przemęczony.

starsza pani z opiekunką
Dostosuj:

Jesień życia jest okresem, który w wielu przypadkach wiąże się z chorobami oraz spadkiem formy. Wiele osób ich doświadczających jest zdana na pomoc osób trzecich. Najbliższa rodzina często nie posiada odpowiednich kompetencji, aby zająć się seniorem, zgodnie z jego potrzebami, dlatego coraz więcej rodzin decyduje się przekazać opiekę odpowiednim ośrodkom, zatrudnić asystenta lub pielęgniarkę. 

mężczyzna chodzi z balkonikiem
Dostosuj:

Wielu z nas boi się momentu osiągnięcia sędziwego wieku, a szczególnie związanych z nim dolegliwości i zmian fizjonomicznych. Osoby starsze wyróżnia jednak przede wszystkim ogromne, zdobyte na przestrzeni lat, doświadczenie i mądrość życiowa. Seniorzy są więc grupą społeczną zasługującą na ogromny szacunek oraz szczególne przywileje.

staruszku w łóżku
Dostosuj:

Dom Pomocy Społecznej, czyli DPS to placówka opiekuńcza dla osób, które wymagają całodobowej opieki specjalistycznej. Do DPS-ów najczęściej trafiają osoby przewlekle chore, niepełnosprawne lub zmagające się z takimi chorobami starczymi jak demencja. Dom Opieki Społecznej zapewnia zakwaterowanie, pomoc medyczną i opiekę wyspecjalizowanego personelu 24h/dobę. W Polsce DPS-y mogą być prowadzone przez samorządy terytorialne, związki wyznaniowe, fundacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Sprawdźmy, jak wygląda przyjęcie do DPS-u i kto może wydać skierowanie?

starsza kobieta o lasce
Dostosuj:

Dom opieki dla osób starszych to placówka zapewniająca całodobową opiekę seniorom i funkcjonująca na zasadach prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej. To jedna z dwóch form pomocy społecznej, definiowana przez przepisy prawne i zyskująca na popularności alternatywa publicznych Domów Pomocy Społecznej. Decyzja o przeniesieniu osoby starszej do domu opieki jest dla jej rodziny trudna, ale w niektórych sytuacjach konieczna. Sprawdźmy, kiedy warto skorzystać z pomocy domu opieki dla osób starszych?