logo1
 logo
otyły mężczyzna
Dostosuj:

Społeczeństwo jest coraz grubsze. WHO alarmuje – ponad połowa dorosłych Polaków jest otyła! I choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, statystyki pogarszają się z roku na rok, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Choć nadwaga wydaje się być wyłącznie problemem natury estetycznej, otyłość to poważny problem medyczny. Prowadzi nie tylko do groźnych powikłań, lecz przede wszystkim, jest przyczyną przedwczesnej śmierci, której można by uniknąć.

starszy mężczyzna
Dostosuj:

Nieuchronny upływ czasu sprawia, że seniorzy tracą energię i stają się bardziej podatni na różne choroby wieku starczego, które mają nieodwracalny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Część tych schorzeń ma podłoże somatyczne, część związana jest z psychiką. Wpływ na pojawienie się chorób starczych ma nie tylko wiek, ale także czynniki genetyczne, środowiskowe, ale istotny jest również tryb życia. Z jakimi chorobami starczymi zmagają się najczęściej seniorzy?

lekarka
Dostosuj:

Mózg człowieka jest genialny. Przez całe życie wykonuje ogrom pracy. Musimy jednak pozwolić mu odpocząć, bo w przeciwnym razie będzie przemęczony. Póki jesteśmy młodzi, nie zastanawiamy się nad pracą mózgu, bo funkcjonuje on bez większych zakłóceń. Zmieniamy pory snu, śpimy nieregularnie, kładziemy się późno do łóżka, a kiedy jesteśmy zmęczeni, odsypiamy. Chociaż mózg tego nie lubi, specjalnie nie daje nam tego odczuć. Sami też się zbytnio tym nie przejmujemy, bo w miarę szybko zasypiamy, czasami wstajemy wcześnie rano lub kiedy mamy okazję, śpimy dłużej.

para gotuje
Dostosuj:

Metabolizm osoby młodej różni się znacznie od metabolizmu osoby starszej. Z wiekiem metabolizm człowieka zwalnia, tym samym zapotrzebowanie kaloryczne seniorów ulega zmniejszeniu. Ważne jest, aby gotując dla osób starszych poza wiekiem podopiecznego uwzględnić jego aktywność zawodową. Zresztą ta sama zasada obowiązuje przy układaniu jadłospisów dla osób dorosłych w sile wieku. W przypadku jednak osoby starszej jest to o tyle ważne, że dieta seniora powinna uwzględniać niedobory pokarmowe związane ze starzeniem się organizmu.

dwie staruszki
Dostosuj:

Jesień życia jest okresem, który w wielu przypadkach wiąże się z chorobami oraz spadkiem formy. Wiele osób ich doświadczających jest zdana na pomoc osób trzecich. Najbliższa rodzina często nie posiada odpowiednich kompetencji, aby zająć się seniorem, zgodnie z jego potrzebami, dlatego coraz więcej rodzin decyduje się przekazać opiekę odpowiednim ośrodkom, zatrudnić asystenta lub pielęgniarkę.