logo1
 logo

ZABURZENIA APETYTU U OSÓB W PODESZŁYM WIEKU

Dostosuj:

Brak apetytu u osób starszych może mieć różne przyczyny. Długotrwały brak łaknienia może prowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych, a niekiedy nawet do objawów niedożywienia.

Problemy tego rodzaju bardzo często związane są z chorobami układu pokarmowego, brakiem uzębienia, depresją. Dom seniora najczęściej w przypadku braku apetytu u swoich podopiecznych proponuje zmianę diety, w ostateczności wraz z lekarzem zalecane jest stosowanie odpowiednio dobranych leków na apetyt. Osoby opiekujące się samodzielnie osobami starszymi, np. rodzicami lub dziadkami, muszą bacznie obserwować ich również pod kątem codziennie spożywanych posiłków. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów braku łaknienia warto skonsultować problem z lekarzem.

Zaburzenia apetytu u osób starszych

Brak łaknienia u osób starszych może prowadzić do pogorszenia jakości życia, a w skrajnych przypadkach nawet do jego skrócenia. Apetyt to naturalny proces zaspokajania głodu, kontrolowany przez część mózgowa, podwzgórze, gdzie znajduje się ośrodek głodu i sytości. Apetyt pozwala na zachowanie właściwej zawartości składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak apetytu może natomiast prowadzić do poważnych zaburzeń w przyjmowaniu pokarmów, a w konsekwencji przyczyniać się do niedoborów niezbędnych składników pokarmowych, w tym mikroelementów, witamin itd., które są niezbędne do prawidłowej pracy narządów ludzkiego ciała.

Proces starzenia się organizmu a brak apetytu

Fizjologiczny proces starzenia jest zaliczany do czynników powodujących brak apetytu. U osób w podeszłym wieku może dochodzić do zwolnienia przemiany materii w wyniku zmniejszenia pracy narządów wewnętrznych. W konsekwencji dochodzi do zmniejszonego zapotrzebowania na energię dostarczaną wraz z pokarmem.

Brak apetytu u osób starszych może być związany z upośledzeniem trawienia pokarmu i jego wchłanianiem, jak i z utratą uzębienia. Co więcej, u osób starszych mogą pojawiać się również zaburzenia w odczuwaniu smaków i zapachów spowodowane utratą kubków smakowych i komórek węchowych. Inną przyczyną spadku apetytu jest zmniejszenie wydzielania hormonów regulujących łaknienie. Istotną kwestią związaną z zaburzeniami odżywiania jest również zmniejszenie wydolności i spadek aktywności fizycznej.