logo1
 logo

DEPRESJA U OSÓB STARSZYCH

Dostosuj:

Depresja u osób starszych to stosunkowo częsty problem. Badania pokazują, że może dotykać nawet co trzeciego polskiego seniora. Objawy depresji starczej różnią się nieco od symptomów depresji u osób młodszych. Niestety bardzo łatwo je przeoczyć, ponieważ niekiedy mylone są z typowymi objawami starzenia, takimi jak kłopoty z pamięcią i koncentracją, osłabienie, zaburzenia snu, bóle mięśni itd.

Godny zaufania dom opieki dla osób starszych zapewnia swoim podopiecznym również kompleksowe wsparcie psychologiczne, mając na uwadze fakt, iż nieleczona depresja starcza może być bardzo niebezpieczna.

Depresja u osób starszych to bardzo poważny problem społeczny, chociaż niewiele się o nim mówi. Osoby starsze cierpiące na depresję najczęściej pozostają niezauważalne, nawet przez swoich własnych bliskich. Bardzo często dopiero po kontakcie z lekarzem okazuje się, że symptomy identyfikowane z okresem starzenia się, są objawami zaawansowanej depresji.

Niestety brak zainteresowania osobami starszymi, poczucie odrzucenia i samotność skutecznie pogłębiają nastrój depresyjny i mogą nawet zaostrzyć przebieg innych schorzeń.

Jakie są objawy depresji starczej?

Jak już zostało wspomniane, objawy depresji starczej bardzo często mylone są z naturalnym spadkiem zdolności poznawczych i zanikiem sił fizycznych u osób starszych. Stąd bardzo często pojawiają się problemy z trafnym rozpoznaniem symptomów depresji, które mogą dotyczyć zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej człowieka.

Do typowych objawów depresji u osób starszych zaliczamy m.in.:

  • zaburzenia nastroju, smutek, lęk, niepokój, przygnębienie
  • bezsenność i zaburzenia rytmu snu
  • apatia, otępienie, brak zainteresowań, trudności z podejmowaniem nawet prostych decyzji
  • spowolnienie psychoruchowe (wolniejsze poruszanie się, osowiałość, ciągłe zmęczenie, cicha mowa; objawy bardzo podobne do osłabienia organizmu)
  • problemy z pamięcią i koncentracją, które łatwo można pomylić z demencją starczą
  • bóle różnego pochodzenia, które niekiedy mylnie identyfikowane są z rozwojem chorób somatycznych
  • drażliwość, skłonność do narzekania, hipochondrii