logo1
 logo

JAK ZBUDOWAĆ DOBRE RELACJE Z WNUKAMI?

Dostosuj:

Dzień, którym dowiedziałeś się, że będziesz dziadkiem lub babcią, był najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. Nic dziwnego, taka informacja zaskakuje i dodaje skrzydeł. Kiedy na świat przychodzi pierwszy wnuk i zaczyna poznawać świat, to właśnie dziadkowie zaraz po rodzicach stają się dla niego nauczycielami, mentorami i pierwszymi przyjaciółmi. Warto więc, by ten wyjątkowy czas, wykorzystany był jak najlepiej.

ABC dobrego dziadka

Pierwsze miesiące życia dziecka Twojego dziecka to szczególnie chwile. Nie tylko dla niego i jego rodziców, ale również dla Ciebie. Podobnie jak on, zaczynasz przecież raczkować w nowej roli. Warto więc, byś dobrze się do niej przygotował. Najważniejszym uczuciem, które przepełnia nie tylko Twoje serce, lecz również uczuciem, które chcesz przekazać nowonarodzonej istotce jest miłość. Niejednokrotnie dwa razy silniejsza niż do własnych dzieci. Pamiętaj jednak, by nie przysłoniła Ci ona oczu i byś pod jej wpływem nie zaczął rozpieszczać swoich wnuków. Ma ona być tylko motorem do przekazywania im piękna świata i nauki, co jest dobre, a co złe. Nie zapominaj, że pierwsze miesiące to także czas, w którym możesz spędzić z maleństwem najwięcej czasu, wyręczając zmęczonych młodych rodziców. Wykorzystaj te cenne chwile.

Czas jest najcenniejszy

Wielu dziadków i babć zapomina o tym, że wszystkie zabawki, słodycze i wycieczki do lunaparków w żadnej mierze nie mogą się równać z czasem, który poświęcają swoim wnukom. To właśnie on jest najcenniejszy w budowaniu relacji. Niezależnie od tego, czy będą to zwykłe spacery, zabawa w parku czy wspólne czytanie książek, ważne, by było go jak najwięcej, nie wiemy przecież ile lat będzie nam dane cieszyć się wspólną obecnością. Podczas takich spotkań i wspólnie spędzanych dni dużo rozmawiaj ze swoim wnukiem czy wnuczką, opowiadaj mu o świecie, o życiu, o tym co było, co może się zdarzyć. Bądź zawsze blisko. Znajdźcie też wspólną pasję, bo to sprawi, że wasza relacja będzie jeszcze bardziej wyjątkowa i z pewnością przerodzi się w wieloletnią przyjaźń.

Wychowuj z głową!

Najczęstszymi błędami wychowawczymi jest zbytnie rozpieszczanie maluchów i obsypywanie ich prezentami. Dziakowie tak kochają swoje wnuki, że zapominają o podstawowych zasadach umiaru, zarówno w kwestii prezentów, jak i przekarmiania! Niestety, równie często wchodzą oni (szczególnie w przypadku starszych wnucząt) w rolę rodziców. Zanim więc udzielisz swojemu wnukowi reprymendy, pamiętaj, że jesteś dziadkiem. Jeśli nie podoba Ci się jakieś jego zachowanie, naturalnie możesz go upomnieć, jednak nakładanie kar i ograniczeń zostaw swoim dzieciom. Bądź konsekwentny i jasno ustalaj reguły postępowania, by Twój wnuk nie wszedł Ci na głowę.