logo1
 logo

DIETA OSÓB STARSZYCH

Dostosuj:

Główną zasadą prawidłowego żywienia seniorów jest dostosowanie się do trzech podstawowych reguł: różnorodności doboru produktów i potraw, regularności spożywanych posiłków oraz równoważenia bilansu energetycznego. Niestety starsi ludzie z reguły zapominają o powyższej regule. Rzadko spożywają cykliczne posiłki, a w ich diecie nieczęsto pojawiają się gorące dania. Potrawy są zwykle mało urozmaicane i podawane w postaci rozdrobnionej papki. Spożywając nie w pełni wartościowe potrawy, seniorzy nie dostarczają do swojego organizmu odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.

Dieta dla seniora

W diecie seniora niezwykle ważną rolę odgrywa białko i związki mineralne dostarczane, dzięki spożywaniu przetworów zbożowych opartych na życie, kaszy, ryżu, makaronie i ziemniakach. Wskazana jest także konsumpcja chudej wołowiny, mięsa drobiowego i ryb, które są źródłem żelaza i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

W jadłospisie seniorów powinien znaleźć się także nabiał, który jest doskonałym źródłem wzmacniającego kości i zęby wapnia. W przypadku uczulenia na laktozę, bądź jej powolne trawienie, mleko można zastąpić kefirem, maślanką, jogurtem lub mlekiem fermentowanym.

Nie wolno zapominać, także o warzywach strączkowych typu fasola, soja i soczewica. Warzywa te bogate są w fito estrogeny, czyli związki łagodzące dolegliwości towarzyszące menopauzie, obniżają poziom cholesterolu i wzmacniają serce. Warzywa i owoce warto spożywać na surowo lub gotować na parze. Są one niezastąpionym źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin, które opóźniają procesy starzenia się i zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.

Odpowiednia dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiedzą o tym pracownicy domu opieki,  którzy zawsze dokładają wszelkich starań by ich podopieczni przestrzegali prawidłowej diety.