logo1
 logo

LUDZIE STARSI — POTRZEBNI SPOŁECZEŃSTWU!

Dostosuj:

Ludzie starsi są potrzebni społeczeństwu za sprawą swojego doświadczenia, wiedzy i przywiązania do fundamentalnych wartości. Seniorzy jak nikt inny cenią każdą chwilę, jaką mogą spędzić ze swoimi dziećmi oraz wnukami.

W czasach, gdy każdy się śpieszy, jest pochłonięty pracą i zarabianiem pieniędzy, to właśnie oni zwracają naszą uwagę wartość więzi rodzinnych i społecznych. W zamian oczekują jedynie akceptacji ich słabości, które wynikają z pogarszającego się stanu zdrowia.

Dlaczego powinniśmy zabiegać o kontakt z osobami starszymi?

Osoby starsze zwykle borykają się z problemami zdrowotnymi. Dom pomocy społecznej stara się więc zapewnić seniorom jak najlepszą pomoc i opiekę medyczną. Seniorzy mają dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, przez cały czas czuwają nad nimi opiekunowie i kadra pielęgniarska. Ale nie mniej ważne jest aktywizowanie starszych osób do codziennego działania.

Zdrowie zależy nie tylko od kondycji naszego organizmu. Wpływa na nie również dobre samopoczucie! Starsze osoby lubią czuć się potrzebni, a ludzie młodzi mogą garściami czerpać z ich doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Spotkania z dziećmi to świetna okazja do opowiadania fascynujących historii, które pozwalają najmłodszym poznać nieco świat z „tamtych” czasów. Seniorzy chętnie dzielą się również umiejętnościami, takimi jak szycie, gotowanie czy proste naprawy urządzeń domowych, które bardzo często są zupełnie obce ludziom młodym. To właśnie od nich uczymy się, że jeśli coś się zepsuje, warto poświęcić trochę czasu na naprawę, zamiast od razu kupować nową rzecz.

Seniorzy dzielą się z nami swoimi wartościami, a my w zamian możemy poświęcić im nieco uwagi, pomagając im w codziennych czynnościach, spędzając z nimi czas czy dzieląc się z nimi ciekawymi pasjami. Niewiele potrzeba, by wywołać na twarzy osoby starszej uśmiech!