logo1
 logo

DLACZEGO WARTO BYĆ WOLONTARIUSZE W DOMU SENIORA?

Dostosuj:

Bardzo wiele młodych ludzi zastanawia się nad różnymi formami pomocy niesionej innym osobom. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na ludzi starszych w domu seniora, ponieważ kontakt z nimi może przynieść bardzo wiele korzyści dla obu stron.

W domach opieki dla osób starszych pracują przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści, którzy zapewniają podopiecznym pomoc medyczną i okołomedyczną. Ale dom seniora to również miejsce, gdzie przebywają też wolontariusze, bardzo często młodzi ludzi, którzy czerpią bardzo wiele radości i satysfakcji z regularnego przebywania z osobami starszymi.

Wolontariat w domu seniora - dlaczego warto

Osoby starsze bardzo często borykają się z chorobami oraz wieloma ograniczeniami fizycznymi, jednak w większości przypadków to bardzo interesujący ludzie, którzy wciąż mają wiele energii i chcą dzielić się nią z innymi. Smutek przychodzi dopiero wówczas, gdy brakuje im kontaktu z drugim człowiekiem, zwykłej rozmowy czy miłego uśmiechu. Wolontariusze w domu seniora są niezwykle cenni w każdym domu seniora. Przede wszystkim mogą nieść pomoc poprzez współtowarzyszenie pacjentom.

Wolontariat w domu opieki dla osób starszych to nie tylko praca, ale przede wszystkim możliwość poznania wspaniałych ludzi, którzy bez wątpienia są wyjątkowi. Każdy z pensjonariuszy ma swoją własną, niepowtarzalną, długą historię, którą chętnie dzieli się z innymi. Można w ten sposób poznać odległy świat sprzęt lat, a także podzielić się wrażeniami na temat nowoczesności, która bardzo często jest obca starszym osobom. Warto pamiętać, że są to w większości ludzie nadal bardzo sprawni umysłowo, którzy chętnie uczą się nowych rzeczy, są otwarci na poznawanie świata.

Oczywiście warto pamiętać też, że praca z osobami starszymi niekiedy nie należy do najłatwiejszych. Ale wysiłek i poświęcenie, które wkładamy w codzienne czynności podczas wolontariatu z pewnością zaprocentują w przyszłości. Przede wszystkim można w ten sposób nabrać większego dystansu do rzeczywistości oraz problemów, niejednokrotnie bardzo błahych, z którymi zmagamy się każdego dnia. Wolontariat w domu spokojnej starości to również szkoła empatii, otwartości i zrozumienia dla drugiego człowieka.