logo1
 logo

ODPOWIEDNIE WARUNKI MIESZKALNE DLA OSÓB Z CHOROBĄ ALZHEIMERA

Dostosuj:

Każdy opiekun osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że chory potrzebuje odpowiedniego podejścia, które zapewni mu bezpieczne i spokojne życie każdego dnia. Najważniejsze jest stworzenie mu przyjaznych warunków do mieszkania. Doskonale zdają sobie sprawę z tego osoby prowadzące dom opieki dla osób starszych. Takie obiekty zwykle są bardzo dobrze przystosowane do potrzeb ludzi borykających się z różnorodnymi schorzeniami, w tym z chorobą Alzheimera.

Wnętrza przystosowane do potrzeb osób chorych na Alzheimera

Choroba Alzheimera wymaga szczególnej opieki nad pacjentem. Każde mieszkanie, w którym przebywa taka osoba, musi być przede wszystkim bezpieczne. Aby to osiągnąć, należy uwzględnić kilka podstawowych elementów:

  • Osoba starsza cierpiąca na Alzheimera powinna mieć własny pokój. Jest to miejsce, w którym musi czuć się dobrze, a przede wszystkim doskonale je znać. Jeśli nie jest to możliwe, warto np. w salonie wydzielić osobną część przeznaczoną tylko dla chorego. Czasami nie trzeba wiele — wystarczy wygodne łóżko pod ścianą lub fotel i stolik z ulubionymi książkami czy czasopismami.
  • Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie przestrzeni, w której przebywa chory. Obok łóżka należy umieścić włącznik światła, a także niewielką lampkę nocną, która ułatwi poruszanie się w porze snu innych. Pamiętajmy, że chorzy mogą być aktywni także nocą, np. chcąc skorzystać z toalety.
  • Należy zabezpieczyć schody i podłogi. Postępująca choroba sprawia, że pacjent staje się coraz mniej sprawny, może nieopatrznie potknąć się i upaść. Lepiej zrezygnować z chodników czy dywaników, a nawet progów. Jeśli w obiekcie znajdują się schody, warto do każdego stopnia przymocować taśmę antypoślizgową lub odblaskową. Na podłodze zamiast dywanów lepiej sprawdzi się zmywalna wykładzina lub panele.
  • Trzeba usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty lub odpowiednio je zabezpieczyć. Chory nie powinien mieć dostępu do przedmiotów szklanych, ostrych lub ciężkich. Poza jego zasięgiem powinny być też leki, zapałki, szkodliwe substancje itd.
  • Chory nie powinien samodzielnie otwierać okien czy drzwi. Należy zamontować specjalne zabezpieczenia, które będą chronić przed otwarciem. Podopieczny nie powinien mieć możliwości samotnego wyjścia z domu.