logo1
 logo

Jak wybrać dobry dom seniora?

Dostosuj:

Decyzja o oddaniu bliskiej starszej osoby do domu opieki lub domu seniora nigdy nie jest decyzją prostą. Przede wszystkim jest ona dla nas trudna ze względów psychologicznych oraz społecznych norm, które, zwłaszcza w Polsce, nakazują raczej opiekowanie się starszym rodzicem do samego końca, niż oddawanie go pod opiekę obym osobom.

Niestety, często jest niemożliwe, i to nie tylko ze względu na współczesny, szybki styl życia, który zostawia niewiele czasu na pielęgnowanie relacji z bliskimi. Konieczność godzenia wielogodzinnej pracy z opieką nad dziećmi i zajmowanie się domem to jedno; często jednak dochodzi do tego poważna choroba seniora. Nie jesteśmy w stanie opiekować się osobą z poważnymi zaburzeniami pamięci, gdyż wymagałoby to 24 godzinnej obecności. Nie jesteśmy w stanie zająć się niesprawnym ruchowo rodzicem; musielibyśmy całkowicie dostosować do niego mieszkanie oraz rytm swojego życia.   

To tylko niektóre z przykładów, skłaniających nas do wybrania dla naszych bliskich seniorów domu opieki. Jak wybrać najlepszy?

Formalności

Chociaż może brzmieć to dość szorstko, szukanie dobrego domu opieki zacząć należy od zweryfikowania kwestii formalnych, one bowiem często przesądzają o poziomie opieki nas seniorem.

Sprawdźmy zatem, czy w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia seniora dom nie wypowie umowy lub nie zażąda dodatkowych opłat oraz czy na jednego podopiecznego przypada wystarczająca ilość opiekunek.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest kwota, przeznaczana przez ośrodek na wyżywienie jednej osoby i fakt, czy dom seniora posiada odpowiednie zezwolenie od wojewody na jego prowadzenie.

Standard opieki

Aby osobiście przekonać się o tym, na jakim poziomie znajduje się opieka w wybranym przez nas domu seniora, należy warto umówić się na spotkanie w celu obejrzenia domu, w tym nie tylko pokoi pensjonariuszy, lecz także innych miejsc, do których mają dostęp.

Sprawdźmy, w jaki sposób organizowany jest czas wolny seniorów oraz czy dom dysponuje ogrodem, w którym seniorzy mogą wypoczywać. Równie ważna będzie oferta terapii zajęciowej, dostępne zabiegi rehabilitacyjne i częstotliwość wizyt lekarskich.

Na końcu zwróćmy uwagę na godziny odwiedzin oraz na to, czy będziemy mogli dostosować je do naszego planu dnia. Wybierajmy ośrodki, w których jest dobra organizacja i życie codzienne toczy się w małych, kameralnych grupach mieszkalnych.