logo1
 logo

Jaka opieka medyczna jest oferowana w domu starców?

Dostosuj:

Mózg człowieka jest genialny. Przez całe życie wykonuje ogrom pracy. Musimy jednak pozwolić mu odpocząć, bo w przeciwnym razie będzie przemęczony.

Póki jesteśmy młodzi, nie zastanawiamy się nad pracą mózgu, bo funkcjonuje on bez większych zakłóceń. Zmieniamy pory snu, śpimy nieregularnie, kładziemy się późno do łóżka, a kiedy jesteśmy zmęczeni, odsypiamy. Chociaż mózg tego nie lubi, specjalnie nie daje nam tego odczuć. Sami też się zbytnio tym nie przejmujemy, bo w miarę szybko zasypiamy, czasami wstajemy wcześnie rano lub kiedy mamy okazję, śpimy dłużej. Mózg w młodym wieku wiele znosi i nie daje odczuć niepokojących sygnałów. Jednak wraz z wiekiem wszystko się zmienia. Następuje przyspieszenie fazy snu, mamy skłonność do wcześniejszego chodzenia spać i budzenia się skoro świt – nawet o 5. rano. Skraca się długość nocnego snu, a zdarza się zasypianie w ciągu dnia, ucinamy sobie często drzemki. Mało tego sen w starszym wieku jest przerywany przez wybudzenia, a co za tym idzie, jest gorsza jakość snu. Dom starców zadba o dobry sen.

Jaka aktywność fizyczna jest wskazana dla osób starszych?

Aktywność fizyczna zastępuje drzemki i obniża ryzyko rozwoju wielu chorób jak np. :

  • depresja
  • nadwaga, otyłość i zaparcia
  • choroby otępienne i zaburzenia poznawcze
  • udar
  • osteoporoza
  • cukrzyca typu 2
  • nadciśnienie tętnicze
  • choroby sercowo-naczyniowe.

Aktywność fizyczna zmniejsza odczuwanie snu, przewlekłego bólu i jest najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie starzenia się organizmu. Musimy ją dostosować do stanu zdrowia i możliwości. Najwłaściwsze są codzienne ćwiczenia ruchowe, ale bez nadmiernego przeciążania organizmu. Powinniśmy przede wszystkim spacerować, pływać, jeśli zdrowie na to pozwala, jeździć na rowerze. Wskazane jest wykonywanie prostych ćwiczeń ruchowych, które wzmacniają mięśnie, a przy tym nie wyczerpują. Jeśli nigdy nie byliśmy aktywni fizycznie, zacznijmy od lżejszych i krótszych ćwiczeń. Najlepszy dla zdrowia jest sport na świeżym powietrzu, bo dodatkowo dotlenia organizm. Nawet 20 minut dziennie szybkiego spaceru, biegania czy aerobiku jest znakomitym lekiem. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja ćwiczeniom na powietrzu, pozostaje uprawianie sportu w domu czy w klubie fitness lub pływanie w basenie. Musimy koniecznie rozciągać mięśnie, żeby się nie zastały. Ponadto ćwiczenia fizyczne pozwalają zrzucić nadmiar kilogramów. Jeśli przestaniemy się ruszać, będziemy mieli problem ze sprawnością ruchową, otyłością i pracą mózgu. Dom starców prowadzi zajęcia dla seniorów.  

Co lubi mózg?

Mózg to mięsień i musimy go ćwiczyć jak każdy inny. O czym wiedzą specjaliści opiekujący się osobami starszymi z Senior Residence. Jeśli lubimy oglądać telewizję, włączmy teleturnieje i odpowiadajmy na pytania razem z uczestnikami programu. Wybierajmy programy rozrywkowe, w tym muzyczne. Niezastąpionymi ćwiczeniami dla mózgu, są krzyżówki. Musimy wytężyć umysł, żeby przypomnieć sobie hasło. Pomagają w tym także gry planszowe, które zmuszają do myślenia. W starszym wieku czytajmy książki i gazety oraz uczmy się języków obcych. Nie oczekujmy, że jako seniorzy będziemy tak błyskotliwi niczym w młodości, ale mózg zacznie zdecydowanie lepiej funkcjonować. Zwiększy się bowiem liczba połączeń między komórkami nerwowymi i między różnymi regionami mózgu, dalsze ośrodki będą się kontaktować ze sobą, a mózg lepiej pracować. Po wytężonej pracy mózgu włączmy sobie muzykę dla relaksu, potańczmy, jeśli lubimy lub też ćwiczmy w rytm melodii. Ulubione piosenki przypomną nam miłe chwile z lat młodości.

Jaka jest właściwa dieta dla seniorów?

Po ukończeniu 60 lat musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Potrzeba taka wynika z zachodzenia pewnych procesów w organizmie. Mamy już słabszy metabolizm i gorsze samopoczucie po jedzeniu, więc konieczne jest wykluczenie niektórych produktów czy potraw. Przechodzimy więc na dietę lekkostrawną, ze względu funkcje trawienne. Od teraz przygotowujemy posiłki niskokaloryczne, które nie obciążają organizmu. Istotne jest też regularne ich spożywanie. Musimy sobie uświadomić, że zmniejsza się wydolność narządów, a komórki wolniej się regenerują. Pojawiają się zaparcia, niestrawności i problemy z przełykaniem. Zmniejsza się także przyswajanie tłuszczy i zapotrzebowanie na węglowodany proste. Jeśli chodzi o jelito cienkie, to składniki odżywcze przestają się wchłaniać jak jeszcze kilka lat temu. Wraz z wiekiem odczuwamy brak witamin i minerałów, więc mamy potrzebę spożywania m. in. owoców, warzyw i błonnika. Potrawy lekkostrawne wymagają wyeliminowania słodyczy, mocnej kawy, napojów gazowanych, produktów mocno przetworzonych oraz alkoholu. Powinniśmy unikać tłustych, ostrych i wzdymających dań, szczególnie smażonych. Jedzenie lekkostrawne dobrze wpływa na cały organizm. Niezwykle istotne w diecie jest wprowadzenie produktów zawierających żelazo, które jest składnikiem hemoglobiny dostarczającej tlen nie tylko do mózgu, ale i całego organizmu. Istotne jest spożywanie owoców i warzyw, dostarczających przeciwutleniaczy, neutralizujących wolne rodniki, wpływające negatywnie na organizm, w tym układ nerwowy. Niedobór żelaza prowadzi do anemii, a nawet niedotlenienia m. in. mózgu. Zmniejsza się sprawność umysłowa i fizyczna oraz koncentracja, pojawiają się problemy z pamięcią. Żelazo ułatwia naukę i zdolność zapamiętywania. Każdy mieszkaniec domu starców otrzymuje posiłki lekkostrawne, wzbogacone o owoce i warzywa.