logo1
 logo

Zioła - dobre na wszystko?

Dostosuj:

W dzisiejszych czasach naprawdę ciężko znaleźć kogoś zdrowego. Każdy z nas zmaga się z różnymi chorobami lub dolegliwościami mniej lub bardziej uprzykrzającymi życie. Niestety, większość z nas nauczyła się też radzić sobie z nimi za pomocą leków czy suplementów diety w postaci tabletek. Często zapominamy jednak, że istnieją naturalne sposoby. Jednym z nich są zioła. Czy faktycznie są dobre na wszystko? Zobaczmy, w jakich dolegliwościach mogą nam pomóc.

Zdrowotna moc ziół

Zanim wynaleziono chemiczne preparaty lecznicze, ludzkość szukała odpowiedzi na swoje problemy... w lasach i na polach. To właśnie tam po dziś dzień spotkać możemy naprawdę mnóstwo gatunków roślin, które mają naprawdę dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście nie każdy zna się tak dobrze na rozpoznawaniu konkretnych ziół i ich zastosowaniu jak nasi przodkowie. Na szczęście, w sklepach zielarskich możemy dziś kupić przeróżne suszone zioła, napary ziołowe czy mieszanki ziół dedykowane konkretnym dolegliwościom. Okazuje się, że zioła mogą nam pomóc w naprawdę wielu kwestiach dotyczących naszego zdrowia. Niektóre mają właściwości usprawniające pracę serca i wątroby, krążenie, układ pokarmowy, pracę dróg moczowych czy kondycję skóry. Inne z kolei mogą nam pomóc doraźnie na przykład na zaparcia, ból, obrzęki, problemy jelitowe, a nawet stres czy bezsenność. Zioła mają naprawdę bardzo szerokie zastosowanie, a ich regularne stosowanie, na przykład picie filiżanki naparu każdego dnia, jest bezpieczne nawet dla seniorów - czego z pewnością nie możemy już powiedzieć o wszystkich tabletkach.

Jakie zioła leczą?

Spośród ziół, które mają prozdrowotny wpływ na nasz organizm, z pewnością dobrze znasz i potrafiłbyś rozpoznać znaczną większość. Przyjrzyjmy się im i ich właściwościom nieco bliżej.

  • Mięta

Każdy z nas uwielbia jej świeży zapach, a także smak, na przykład jako dodatek do dzbanka wody z cytryną. Jednak mięta ma także naprawdę dobry wpływ na nasze zdrowie. Oprócz ukojenia i spokoju, może nam także zaserwować rozluźnienie mięśni, złagodzenie wzdęć, a także poprawę pracy wątroby i żołądka. Warto więc poświęcić chwilę na wypicie filiżanki każdego dnia!

  • Pokrzywa

Choć z dzieciństwa kojarzymy ją jako piekący krzew, picie naparów z pokrzywy może nam przynieść ogrom korzyści! Przede wszystkim, pokrzywa jest znana ze swoich właściwości moczopędnych, co pozwala na dbanie o prawidłową pracę układu moczowego, eliminację toksyn z organizmu, a także wzmocnienie układu odpornościowego. Pokrzywa jest też bardzo wskazana osobom borykającym się z anemią, ponieważ podnosi poziom krwinek i hemoglobiny. Napary z pokrzywy mają też niezwykle korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.

  • Melisa

Większość z nas pije ją na uspokojenie, ale ta roślina może się poszczycić także innymi właściwościami. Jest wskazana dla osób mających zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, ale także dla tych zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Dodatkowo, regularne spożywanie melisy ma pozytywny wpływ na naszą koncentrację i pamięć, ale także pracę żołądka i układu trawiennego.

  • Ostropest plamisty

To zioło bardzo dobrze wpływa na naszą wątrobę - wspomaga jej regenerację oraz produkcję nowych komórek, a na dodatek przeciwdziała jej uszkodzeniu przez wolne rodniki. Ponadto, chroni ją też przed działaniem różnych trucizn (w tym alkoholu), przyspiesza usuwanie ich z organizmu, a także działa detoksykująco. Warto więc pić ostropest dla zdrowej wątroby!

  • Rumianek

Napar z rumianku jest znany ze swoich właściwości przeciwalergicznych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Jest też wskazany dla kobiet w ciąży zmagających się z nudnościami, ale także dla niemowląt cierpiących na kolkę. Oprócz naparu, można go też stosować w formie inhalacji w przypadku astmy, zapalenia zatok czy kataru – nawet alergicznego.

  • Dzika róża

Herbatka z dzikiej róży jest nie tylko pyszna, ale też niezwykle zdrowa! Jest pomocna na przykład przy schorzeniach wątroby, nerek czy przewodu pokarmowego, ale ma także działanie moczopędne i żółciopędne. Zawiera też naprawdę dużo witaminy P, która także jest pomocna przy stanach zapalnych i alergicznych.

  • Mniszek lekarski

Już sama nazwa tej rośliny podpowiada nam, że ma ona właściwości lecznicze. Choć w ogródku uważamy go za chwast, w ziołolecznictwie mniszek lekarski odgrywa naprawdę istotną rolę. Również poprawia pracę wątroby, między innymi dzięki temu, że stymuluje produkcję żółci oraz jej przepływ pomiędzy wątrobą a pęcherzykiem żółciowym. Ponadto dostarcza naszemu organizmowi żelazo, potas i cynk, a także wiele innych witamin. Przyspiesza też przemianę materii, zatem może być świetną pomocą w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Zioła wymienione powyżej to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Nie sposób nie wspomnieć w tym temacie o roślinach takich jak mięta pieprzowa, dziurawiec, szałwia, tymianek, lubczyk czy skrzyp polny. Rośliny, które nas otaczają, mogą naprawdę poprawić stan naszego zdrowia i to w naturalny sposób - warto więc przybliżyć sobie ten temat i zadbać o regularne ich zażywanie!