logo1
 logo

Choroba alzheimera - objawy i leczenie

Dostosuj:

Choroba Alzheimera powodowana jest stopniową utratą komórek nerwowych, co prowadzi do otępienia pacjenta. Rozwija się przez wiele lat, ale najczęściej cierpią na nią osoby po 65. roku życia. Jak wszystkie choroby neurodegeneracyjne, wiąże się z obniżoną sprawnością umysłową i prowadzi do niemożności samodzielnego funkcjonowania chorego. Jakie są najczęstsze objawy Alzheimera i jak wygląda leczenie pacjentów?

Objawy choroby Alzheimera

Rozwój choroby Alzheimera powoduje u pacjenta uszkodzenia w korze mózgowej, co w ostateczności prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią oraz myśleniem. Chory traci zdolność do samodzielnego funkcjonowania, co może wiązać się z koniecznością jego oddania do domu opieki. Przyczyny powstawania choroby nie zostały jeszcze do końca poznane. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo jej wystąpienia, takie jak wiek chorego, płeć żeńska oraz szczególna mutacja genów wywołująca rodzinną postać Alzheimera. Objawy choroby różnią się od siebie na poszczególnych etapach otępienia. W pierwszym etapie pojawiają się niewielkie zaniki pamięci oraz obniżenie ogólnej aktywności psychicznej. W miarę rozwoju choroby pojawiają się zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni. Ponadto u pacjenta występują częste zmiany nastroju oraz apatia. Z czasem dochodzi także do zaburzeń mowy, pojawiają się również objawy psychotyczne. W ostateczności chory nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności.

Czy można wyleczyć Alzheimera?

Brak jasno określonych przyczyn powstawania choroby Alzheimera sprawia, że nie ma możliwości jej przyczynowego leczenia. W celu poprawy stanu chorego stosuje się leki zwiększające aktywność pacjenta, przez co poprawia się jego pamięć. Niezbędne jest także podawanie środków farmakologicznych poprawiających metabolizm mózgowy i zwiększających przepływ krwi przez mózg. Niestety nawet najlepsze lekarstwa nie są w stanie wyleczyć choroby Alzheimera.