logo1
 logo

JAKIE ZIOŁA NA WĄTROBĘ?

Dostosuj:

Wątroba to jeden z najważniejszym organów w naszym organizmie, który odpowiada za wytwarzanie niezbędnej do trawienia i oczyszczania krwi z toksyn żółci. Chociaż wystawiamy ją na ciężkie próby, nie narzeka, gdyż jest to jeden ze słabo unerwionych organów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy znienacka wątroba o sobie „przypomina” i atakuje ostrym bólem, nasilającym się po spożyciu tłustych potraw czy wypiciu alkoholu. Jeśli i Ty odczuwasz „gniecenie” i rozpieranie z prawej strony pod żebrami – uważaj. Twoja wątroba daje znać, że jest przeciążona i potrzebuje pomocy.

Zioła na wątrobę

Chociaż leki są coraz bezpieczniejsze i niejednokrotnie pomagają nam w szybkim tempie wrócić do formy, nie warto faszerować się nimi nadmiernie. Tym bardziej, że matka natura obdarzyła nas takimi skarbami, że aż szkoda byłoby zamieniać je na sztuczne medykamenty. Dlatego też podobnie jak w przypadku domowych sposobów na przeziębienie, tak i kiedy chcemy zadbać o swoją zmęczoną wątrobę, możemy sięgnąć po stare, sprawdzone zioła, które będą dla niej prostym i naturalnym wybawieniem.

Karczoch nie tylko na odchudzanie

Warzywo dość egzotyczne, znane jest w Polsce głównie za sprawą diety śródziemnomorskiej. A szkoda, bo posiada wiele dobroczynnych, nie tylko odchudzających, właściwości. Najnowsze badania pokazują między innymi, że zawarta w kwiatostanach i korzeniach karczocha cynaryna wspomaga  regenerację i usprawnia działanie wątroby oraz wspiera produkcję żółci, która odgrywa kluczową role w procesach trawienia i przyswajania pożywienia. Ponadto karczoch obniża poziom trójglicerydów w organizmie, a ekstrakt z jego liści zmniejsza ilość tłuszczu i cholesterolu w wątrobie. Ma więc na tyle prozdrowotne działanie, że warto włączyć go do swojej diety.

Ostropest plamisty w leczeniu wątroby

Silybum Marianum, a więc podobny do ostu ostropest plamisty to jedno z najpopularniejszych ziół, wykorzystywanych w leczeniu wątroby. Zawiera flawonoidy oraz przeciwutleniacze, które biorą udział w wytwarzaniu nowych komórek wątrobowych, co ma ogromne znaczenie podczas jej regeneracji. Co warto podkreślić, zioło to zawiera także sylimarynę, chroniącą wątrobę przed toksynami oraz działającą przeciwzapalne. Jego składniki zapobiegają marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Najczęściej spożywany jest jako zmielony proszek, bardzo często znajduje się też w składzie toników na wątrobę.

Apteka na łące, czyli mniszek lekarski

Czy przechodząc łąką lub parkową alejką wpadłbyś na to, że mniszek – najpospolitsze zioło, spotykane na każdym kroku – pomoże w kuracji Twojej wątroby? Ta niepozorna roślina wykazuje działania żółciopędne, rozkurczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, jest więc cenna nie tylko przy leczeniu dolegliwości wątroby, ale także trzustki, jelit i zaburzeń trawienia. A co najważniejsze – kosztuje tyle, co nic.

Pamiętaj jednak, że domowe sposoby łagodzą delikatne dolegliwości wątroby. Jeśli bóle nasilają się lub nie przemijają, skontaktuj się z lekarzem.