logo1
 logo

JAK RADZIĆ SOBIE Z ALERGIĄ?

Dostosuj:

Ciężko dziś znaleźć osobę, która nie jest uczulona na nic. Alergie stają się w naszym schorowanym społeczeństwie coraz powszechniejsze i potrafią być zmorą spędzającą sen z powiek i utrudniającą normalne funkcjonowanie. Katar sienny, nietolerancje pokarmowe, ugryzienia owadów wywołują uciążliwe objawy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że poza standardowym leczeniem farmakologicznym istnieje kilka innych, czasem dość osobliwych metod, które ułatwią alergikom życie. Dziś wymienimy kilka z nich.

Ostrożność przede wszystkim

Każdy chory, nie tylko alergik, dobrze wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc w nasilonym czasie pylenia roślin wystrzegać się pewnych czynności, zachować szczególną ostrożność i śledzić podawany w mediach kalendarz pyleń roślin. Najważniejszą radą jest niewychodzenie z domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie. Jak wiadomo, nie jest to takie proste w realizacji. Pamiętaj także, by zostawać w domu także w czasie deszczu i zamykać okna. Alergikom doradza się rezygnację ze spacerów w suche i słoneczne dni z lekkim wiaterkiem oraz unikanie wysiłku fizycznego na powietrzu w czasie pylenia. Jeśli musisz wyjść na dwór, przed spacerem posmaruj okolice nosa cienką warstwą wazeliny, a po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce i twarz, a najlepiej weź prysznic, by spłukać ze skóry pyłki. Warto także powiesić w oknach gęste firanki lub zamontować specjalne siatki i kupić specjalny filtr wyłapujący pyłki. Ważne, by zmieniać często pościel i nie suszyć jej ani nie wietrzyć na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z makijażu oczu i z kosmetyków o silnym zapachu. Jeśli masz taką możliwość, w okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków.

Naturalne sposoby walki z alergią

Nie wszyscy wiedzą, że sama natura dostarcza nam wielu narzędzi do walki z alergiami. Jednym z nich jest cebula. Zawarta w niej kwercetyna zapobiega stanom zapalnym towarzyszącym alergiom, a także ogranicza problemy alergiczne, gdyż jest absorbowana trzy razy szybciej niż z kwercetyna zawarta w jabłkach. Przy alergiach siennych warto zaserwować sobie ostre danie. To właśnie ostre przyprawy czasowo odblokowują górne drogi oddechowe i przynoszą ulgę. W czasie pylenia wprowadźmy więc do diety czosnek lub wasabi, by zawarte w nich allil i izotiocyjany udrożniły przegrody nosowe.

Zaskakujące metody

Noś ze sobą zawsze dezodorant w kulce jeśli jesteś uczulony na jakieś owady. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że łagodzi on dolegliwości związane z ugryzieniem. Większość produktów tego typu zawiera chlorek glinu, który przynosi ulgę przy ukąszeniach owadów. Ucieszą się również posiadacze wąsów lub brody. Owłosienie twarzy stanowi naturalny filtr chroniący przed pyłkami, kurzem oraz innymi alergenami. Testy wykazały, że mężczyźni z wąsami lub brodą, mają słabsze objawy alergiczne.

Jeśli zastosujesz wszystkie te rady walka z alergią będzie znacznie mniej uciążliwa.