logo1
 logo

NIETRZYMANIE MOCZU – WSTYDLIWY PROBLEM, KTÓRY MOŻNA LECZYĆ!

Dostosuj:

Nietrzymanie moczu jest krępującą dolegliwością. Jak podają statystyki dotyka co ósmą kobietę do 39 roku życia i co drugą po menopauzie. Najczęściej jednak występuje u ludzi starszych. Potrafi skutecznie utrudnić życie. By uporać się z tym problemem, należy jak najwcześniej podjąć właściwe leczenie, a więc przede wszystkim, nie ukrywać tej przypadłości przed lekarzem.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu

Badania pokazują, że kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni cierpią z powodu nietrzymania moczu. Skarżą się one na popuszczanie nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego, np. w trakcie kaszlu, kichania, chodzenia czy ćwiczeń fizycznych, dlatego też nazywane jest ono wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wynika przede wszystkim z wieku, gdyż właśnie po 50 roku życia spada poziom hormonów płciowych. Do częstych przyczyn zalicza się również ciężki poród, częste zakażenia układu moczowego, zapalenia pochwy oraz wieloletnią ciężką pracę fizyczną. Chociaż jest to problem niezwykle wstydliwy, ważne by był skonsultowany ze specjalistą. Jeżeli do tej pory nic z nim nie zrobiłaś, czas to zmienić.

Jak wyleczyć nietrzymanie moczu?

Schorzenie, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, nie minie samo. Wręcz przeciwnie, będzie postępować. Dlatego tak ważne jest pokonanie wstydu i stresu związanego ze swoją przypadłością i udane się do specjalisty. Lekarz, do którego pójdziesz (ginekolog lub urolog), to fachowiec, który przeprowadzi dokładny wywiad, zbada cię, zleci posiew moczu, stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, USG oraz badanie urodynamiczne lub radiologiczne. Na podstawie wyników wszystkich badań ustali przyczynę zaburzeń, a następnie zaleci właściwą terapię. Najczęściej polega ono na na systematycznych ćwiczeniach (wzmocnienie mięśni dna miednicy) oraz na systematycznym oddawaniu moczu w ciągu doby. Kolejnym etapem jest leczenie farmakologiczne, a w przypadku niepowodzenia leków – leczenie operacyjne.

Co wpływa niekorzystnie na problemy z utrzymaniem moczu?

Jeśli należysz do grona osób cierpiących na NTM, musisz być ostrożny również jeśli chodzi o dietę. Badania pokazują, że na przykład kofeina wzmaga symptomy nietrzymania moczu i może zwiększyć potrzebę oddawania moczu. Należy więc ograniczyć jej spożycie. Co ważne, również owoce cytrusowe mogą nasilać problem, ponieważ podrażniają błonę śluzową pęcherza moczowego. Warto zwrócić również uwagę na przyjmowane leki. Wiele z nich może zwiększyć częstotliwość lub pilną potrzebę oddawania moczu. Zrezygnuj także ze sztucznych słodzików, ponieważ np. aspartam, powszechnie stosowany w napojach dietetycznych i żywności bez cukru, podrażnia pęcherz. Zamiast nich dodaj do herbaty miód lub syrop z agawy. Wszelkie używki, takie jak alkohol pogłębiają problem NTM. Podobnie jak kofeina, alkohol jest moczopędny i dlatego zwiększa odczuwanie potrzeby skorzystania z toalety.

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą przypadłością, jednak należy przełamać opory i udać się do lekarza, by podjąć leczenie.