logo1
 logo

JAK ZACHOWAĆ SPRAWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ W PODESZŁYM WIEKU?

Dostosuj:

Każdy wiek ma swoje ograniczenia. I nie chodzi tu tylko o powolne zatracanie sprawności fizycznej, lecz przede wszystkim o kondycję psychiczną. Czy jest jakaś uniwersalna recepta na doskonałą pamięć? Chyba nie. Warto jednak pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad takich jak: ćwicz mózg, zdrowo się odżywiaj, odpoczywaj. Jeśli jesteś ciekawy, co jeszcze wpływa na zachowanie sprawności intelektualnej i jak o siłę umysłu powinni dbać seniorzy, zachęcamy do przeczytania najnowszego wpisu.

Skąd się biorą problemy z pamięcią?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na zmniejszenie tempa przetwarzania informacji, efektywności spostrzegania oraz pojemności pamięci. Główną z nich jest wiek i stopniowo zmniejszający się przepływ krwi do mózgu, a więc proces biologicznego i psychicznego starzenia się. Objawia się on nie tyko pogarszaniem się pamięci, lecz również trudnościami z wykonywaniem zadań  wymagających szybkości oraz radzenia sobie z problemami abstrakcyjnymi. Pogorszeniu ulegają także zdolności arytmetyczne, wzrokowe, przestrzenne oraz abstrakcyjno-logiczne.

Nie wszyscy starzeją się tak samo

„W zdrowym ciele zdrowy duch.” To stare, ale jakże prawdziwe powiedzenie swoiście podsumowuje kwestię wieku i starości jako takiej. W medycynie problem ten ujmuje się w pojęciach wieku kalendarzowego i wieku funkcjonalnego, który jest znacznie niższy u osób prowadzących zdrowy i aktywny tryb życia. Tzw. starcze zniedołężnienie pojawia się u nich znacznie później, więc mniej więcej po 80 roku życia. Osoby w tym wieku skarżą się na pogarszająca się pamięć, mają problemy z abstrakcyjnym rozumowaniem oraz funkcjonowaniem na satysfakcjonującym ich poziomie. W oparciu więc o własne doświadczenie i zdolności, które mimo upływu lat pozostają na wysokim poziomie, wielu seniorów kompensuje swoje zmniejszające się możliwości intelektualne. Wyrównanie to zależne jest od poziomu aktywności intelektualnej, jaką wykazuje się przez całe życie.

Co zrobić, by być sprawnym psychicznie po 60?

Na znacznie lepszej pozycji znajdują się osoby, które ćwiczą swój mózg od najmłodszych lat. Bo właśnie takie postępowanie jest najlepszą bronią w walce z procesami starzenia. To swoista inwestycja w naszą starość. Miejmy więc wszechstronne zainteresowania i pamiętajmy, że na naukę nigdy nie jest za późno! Niezależnie od tego, czy masz lat 20 czy 50, w każdej chwili możesz chcieć nauczyć się nowego języka czy jazdy konnej. Nic nie stoi na przeszkodzie! Kolejnym sposobem na zminimalizowanie umysłowych skutków starości jest racjonalne odżywanie się, sport i odpoczynek. Takie postępowanie opóźni pojawianie się wielu dolegliwości związanych z wiekiem.