logo1
 logo

DIETA DLA SENIORA

Dostosuj:

Wraz z wiekiem częściej narzekamy na złe samopoczucie. Wiele osób starszych uważa to za nieodłączną cechę starzenia się, z którą po prostu trzeba się jakoś pogodzić. Nic bardziej mylnego! Czasem wystarczy tylko zmienić lub wzbogacić swój jadłospis, by poczuć się znacznie lepiej. Zdrowa i urozmaicona dieta jest bowiem dla seniora niezwykle istotna do zaspokajania jego specyficznych potrzeb. Najnowsze badania pokazują bowiem, że polscy seniorzy fatalnie się odżywiają i właśnie z tego powodu cierpią na wiele dolegliwości, których bardzo łatwo mogliby uniknąć zmianą przyzwyczajeń żywieniowych.

Po 65 roku życia w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian, szczególnie w układzie pokarmowym. Począwszy od braków w uzębieniu, które utrudniają prawidłowe gryzienie i żucie pokarmów, poprzez problemy z odczuwaniem delikatnych smaków i obniżenie ilości wydzielanej śliny oraz zawartości w niej enzymów trawiennych, aż po możliwe trudności w połykaniu – wszystkie te zmiany często zniechęcają do spożywania odpowiednich ilościowo i jakościowo porcji pożywienia.

Dużym problemem są w naszym kraju niskie świadczenia emerytalne dla seniorów, które skutkują bardzo często odmawianiem sobie dobrej jakości pożywienia, białka zwierzęcego, warzyw i owoców, na rzecz produktów tańszych, a przede wszystkim z długim terminem ważności (dzięki temu, osoba starsza nie musi często robić zakupów). Z tych właśnie powodów u osób starszych często obserwuje się nadwagę lub wychudzenie oraz towarzyszące obu tym stanom niedobory składników pokarmowych.

Aby tego uniknąć problemów związanych z odżywaniem, dieta powinna być układana indywidualnie,a  co ważniejsze – starannie. Planując więc jadłospis dla seniora, trzeba wziąć pod uwagę zarówno strawność pokarmów, zapotrzebowanie kaloryczne na składniki odżywcze, wodę, a także zalecenia dietetyczne lekarza, np. przy cukrzycy czy miażdżycy. Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie seniora i na czym polega racjonalna dieta osób starszych?

Istnieje sześć podstawowych zasad zdrowego odżywiania w podeszłym wieku. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by seniorzy spożywali codziennie 4–5 regularnych niewielkich posiłków. Choć zasada ta tyczy się każdego z nas, wiele osób o tym zapomina. I jak w przypadku osób dorosłych można ja delikatnie „naginać”, tak dzieci i osoby starsze powinny jej restrykcyjnie przestrzegać. Istotną kwestią jest także uzupełnianie płynów – seniorzy powinni wypijać przynajmniej 8 szklanek płynów dziennie. Ważne jest również, by posiłki były możliwie różnorodne i jak najbardziej urozmaicone! Jadłospis powinien obfitować w przetwory mleczne z odtłuszczonego mleka, pełnoziarniste pieczywo, ryby i grube kasze. Dietetycy podkreślają, że w codziennej diecie powinny znaleźć się co najmniej 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców. Należy również wyeliminować w miarę możliwości potrawy tłuste, smażone i ciężkostrawne. Ich ograniczenie powinno wiązać się z wprowadzeniem większości gotowanych, duszonych lub pieczonych bez dodatku tłuszczu posiłków, które korzystnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie osób starszych.