logo1
 logo

JAKI PIES DLA SENIORA?

Dostosuj:

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – chociaż słowa te powtarzane są przy wielu okazjach z czworonogami związanymi, nie są czczym gadaniem. Te przeurocze stworzenia niejednokrotnie udowodniły jak potrafią być wierne, oddane i jak pięknym uczuciem mogą obdarzyć swoich właścicieli. Jeśli brakuje Ci towarzystwa i chcesz zaopiekować się małym merdającym ogonem pupilem, przygarnij pod swój dach pieska, a na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

Korzyści płynące z posiadania czworonoga

Z roku na rok pojawia się coraz więcej badań, które tylko podkreślają zalety posiadania psa. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie więź społeczna, która tworzy się nie tylko między psem a właścicielem, lecz także między właścicielem a otoczeniem. To właśnie posiadanie pupila sprawia, że częściej wychodzi na dwór, spotykamy się z ludźmi i otwieramy na nowe znajomości.
Dzięki temu, spędzamy znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu, mamy więcej czasu na spacery i drobną aktywność fizyczną. Obecność pupila wpływa także na stabilizację trybu życia i odczuwanie większego komfortu psychicznego. Właściciele psów czują się komuś potrzebni i za kogoś odpowiedzialni. Co więcej, naukowcy udowadniają także, że czworonożny przyjaciel w domu wpływa także na nasze zdrowie. Podobno głaskanie psa obniża ciśnienie krwi, a  częste spacery wpływają korzystnie na poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Pamiętaj - pies to odpowiedzialność

Jeśli zdecydujesz się przygarnąć pupila pod swój dach, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość psa, jego temperament, wiek oraz koszt utrzymania. Jak wiadomo najlepszym rozwiązaniem dla osoby starszej będzie niewielka rasa psa, który sprawi zwyczajnie mniej kłopotów, nie będzie potrzebował takiej aktywności fizycznej jak duży pies i będzie tańszy w utrzymaniu. Istotny jest także wiek zwierzęcia. Seniorom odradzane są szczeniaki i młode psy, gdyż wymagają one tresury i nauki podstawowych czynności, na co często brakuje już energii osobom po 60. Starszy pies jest już ułożony i wie, na co może sobie pozwolić. Ponadto jeśli zaadoptujesz czworonoga ze schroniska będzie Ci wdzięczny do końca życia, za nowy dom, który mu dałeś.

Jaka rasa psa najlepsza dla osoby starszej?

Do ras psów, które najlepiej „dogadują się” z seniorami zalicza się mopsy, sznaucery, szkockie teriery, shih tzu, yorkshire teriery oraz niewielkie kundelki. Niezależnie jednak na jakiego pieska się zdecydujesz, możesz być pewien, że odpłaci się taką samą miłością  i oddaniem, jakie Ty mu zapewnisz. Przygarnięcie czworonoga pod swój dach będzie początkiem pięknej i długoletniej przyjaźni.