logo1
 logo

JAK BEZPIECZNIE OPALAĆ SIĘ PO 60

Dostosuj:

Lato pełną parą, a Ty, podobnie jak większość naszych rodaków, marzysz by choć przez chwilę nacieszyć się pięknym słońcem, którego mamy wciąż za mało w naszym kraju. I dobrze! Opalanie się przynosi przecież wiele korzyści – w organizmie wytwarza się witamina D, która wpływa na lepszą przyswajalność wapnia, zwiększoną działalność układu krążenia, czy pracy układu nerwowego, lecz także na poprawę nastroju. I chociaż słońce chroni organizm przed mikroorganizmami, łagodzi objawy łuszczycy i egzem, częściej niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku. Jak tego uniknąć i opalać się bezpieczne?

Skóra dojrzała

Z każdym dniem nasza skóra się starzeje. Upływający czas oddziałuje na nią nie tylko wizualne, lecz przede wszystkim na jej funkcje, takie jak regeneracja i odporność na działanie czynników uszkadzających, do jakich niewątpliwie należą promienie słoneczne. Im jesteśmy starsi, tym wolniej nasza skóra się naprawia i produkuje znacznie mniej melanity, która „broni” ją przed szkodliwymi promieniami UV. Ważne jest więc, by przed każdą kąpielą słoneczną zabezpieczyć nasze ciała odpowiednimi kosmetykami z filtrem, które nie tylko ochronią nas przed ultrafioletem, lecz także dzięki dodatkowym składnikom pobudzą syntezę kolagenu i odnowę komórkową.

Bezpieczne opalanie – rady podstawowe

Jeśli chcesz w pełni korzystać z wczasów nad morzem, w górach, nad jeziorem czy nawet na własnej działce, znajdź miejsce bardziej zacienione. Pamiętaj o tym, szczególnie w miejscu, gdzie nie ma drzew. W takich sytuacjach zainwestuj w parasol lub kapelusz z rondem. Nigdy nie opalaj się w godzinach dopołudniowych, gdyż to właśnie wtedy promienie słoneczne rażą najbardziej. Zakładaj bawełniane ubrania, które dodatkowo pomogą uniknąć Ci niekontrolowanego opalania się podczas pieszych wycieczek. I najważniejsze – nie zapomnij o kremie, który będzie miał faktor co najmniej SPF 15. Im wyższy wybierzesz, tym lepiej dla Twojej skóry. I nie musisz martwić się o to, że się nie opalisz. Zrobisz to, tylko odrobinę wolniej.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas opalania

Nawet jeśli niebo jest pochmurne i nic nie wskazuje na szybkie przejaśnienia, posmaruj skórę kremem z filtrem. To ważna rada, o której zapomina wielu, a przecież promienie UV przenikają także przez chmury! Jako że swoje lata młodości masz już za sobą, Twoja skóra jest bardziej wysuszona, mniej jędrna i o słabszej elastyczności niż u osoby młodej, krem więc jest absolutnie konieczny. Schowaj też swoją oszczędność na tę chwilę do kieszeni i nie stosuj kremu z ubiegłego roku (pewnie stracił już swoje właściwości ochraniające)! Krem nakładaj na pół godziny przed wyjściem na słońce i smaruj się co dwie do trzech godzin lub po każdorazowym wyjściu z wody. Podczas opalania, nie zapominaj o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu płynów.

Dzięki stosowaniu tych rad będzie mogła przez całe lato cieszyć się skórą muśniętą słońcem i dobrym samopoczuciem naładowanych słońcem „akumulatorów”.