logo1
 logo

BEZSENNOŚĆ SENIORA – JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ

Dostosuj:

Im jesteśmy starsi, tym częściej mamy problemy ze snem. Chociaż ciężko nam się z tym pogodzić i niejednokrotnie walczymy sami ze sobą, na siłę leżąc w łóżku, wciąż przesypiamy maksymalnie 5, czasem 6 godzin. Jakie są tego przyczyny? Czy tylko wiek ma w tym przypadku znaczenie? A może chodzi o coś zupełnie innego i nasza przypadłość jest uleczalna? W materialne podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności wśród seniorów i jak można sobie z nimi radzić.

Nie jest prawdą, ze organizm osoby po sześćdziesiątym roku życia potrzebuje mniej snu. Jego ilość uzależniona jest bezpośrednio od poziomu aktywności fizycznej (osoby uprawiające sporty potrzebują 7-8 godzin snu na regeneracje ciała), która niestety bardzo często spada po przejściu na emeryturę. Na problemy ze snem wpływa również zmiana rytmu dnia, uzależniana do niedawna odchodzenia do pracy. Organizm, który przyzwyczajony był do określonych godzin budzenia i zasypiania, może zareagować na taką zmianę właśnie bezsennością.

Jak radzić sobie z bezsennością

Chociaż na rynku znajdziemy wiele farmaceutyków pomagających osobom cierpiącym na zaburzenia snu, nie są one polecane przez lekarzy geriatrów. Można ich używać wyłącznie w odosobnionych przypadkach (stres, ból spowodowany chorobą, długotrwałe problemy z zaśnięciem) i przez bardzo krótkie okresy, gdyż wpływają one negatywnie na nasz organizm i jeszcze mocniej zaburzają jego prawidłową pracę. Znacznie lepsze są naturalne metody i techniki, których celem jest przywrócenie stałego rytmu snu.

Co robić kiedy masz problemy ze snem?

Najważniejszą zasadą, o której wielu świeżo upieczonych emerytów zdaje się zapominać, jest niezmienianie rytmu dnia po zakończeniu pracy zawodowej. Jeśli pozwala ci na to zdrowie zachowaj jak największą aktywność fizyczną. Dzięki takiemu zdrowemu zmęczeniu (czasem wystarczy nawet spacer czy marsz) twój organizm będzie potrzebował więcej czasu na regenerację w nocy. Leż w łóżku tylko tyle czasu, ile jesteś w stanie spać. Denerwowanie się i przewracanie z boku na bok w nadziei, że dziś prześpisz więcej na nic się zda. Ważną regułą jest również ustalenie sobie odpowiedniej godziny kładzenia się spać. Jeśli przesypiasz tylko 6 godzin, nie kładź się do łóżka o 21, bo obudzisz się w środku nocy. Zadbaj także o to, by wstawać o tej samej godzinie – regularność wzmacnia sen. Pamiętaj również, by przed położeniem się spać przewietrzyć sypialnię (niższa temperatura stanowi o głębokości snu) i nie objadać się na noc.