logo1
 logo

CZY ODDAĆ RODZICA DO DOMU OPIEKI?

Dostosuj:

Cokolwiek postanowisz, nie unikniesz wyrzutów sumienia. W jednym przypadku będą wyrzucać Ci wygodnictwo lub też egoizm. W drugim – rodzina będzie wypominać, że nie poświęcasz jej zbyt wiele czasu. Być może ucierpi na tym również twoja kariera zawodowa. Podjęcie tej decyzji nie będzie łatwe i zawsze ktoś będzie niezadowolony. Tak wygląda życie – nie dogodzisz każdemu. Ważne więc, by decyzja o tym, czy umieścić starszego, często również schorowanego rodzica w domu opieki była podjęta w zgodzie z samym sobą i by była dobrze przemyślana.

Przede wszystkim - zapewniaj opiekę

„Czcij ojca swego i matkę swoją”. Przykazanie, które w katolickim kraju traktuje się jak niezaprzeczalna świętość. Tradycja kultywowana od setek lat, w wielopokoleniowych polskich rodzinach, żyjących pod wspólnym dachem. W domach, gdzie rodzice uczą swoje dzieci,  że opieka nad starszymi jest niekwestionowanym obowiązkiem młodszych. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy próbujemy w dobie zabieganego społeczeństwa zdefiniować ową „opiekę”.  Dla jednych będzie to doglądanie rodzica i zajmowanie się nim na co dzień, dla innych – zapewnienie wykwalifikowanej pomocy, niekoniecznie u swojego boku.

Jeśli zdecydujesz się na dom spokojnej starości

Do niedawna dom pomocy społecznej kojarzył się nam, Polakom, wyłącznie pejoratywnie. Umieszczenie mamy czy taty w takiej placówce było równoznaczne z porzuceniem i złamaniem mu serca. Przecież kiedy byłeś dzieckiem to oni zajmowali się tobą, zmieniali twoje pieluchy, myli cię, karmili i nie narzekali na trudy z tym związane. A teraz ty nie dajesz rady? Co powiedzą sąsiedzi, co powie rodzina?! Zaczną wytykać się palcami? Być może… Powiedzą: „to ten, co rodziców oddał”. Nie wszyscy jednak są tak krótkowzroczni. Wielu ludzi rozumie, że życie pędzi do przodu i że niełatwo jest z dnia na dzień zmienić pracę, by opiekować się rodzicem lub wykorzeniać go z jego środowiska, przeprowadzając do siebie do domu, wielkiego nieznanego miasta lub nawet za granicę. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość wybrania dla rodzica właściwego domu spokojnej starości.

Wybierz właściwie

Pamiętaj, by dobrze rozeznać się wśród domów opieki istniejących w twojej okolicy. Zwróć uwagę nie tylko na to, jakie są ceny czy odległość od teraźniejszego miejsca zamieszkania twojego rodzica, lecz przede wszystkim na opinie o nim i na warunki, jakie w nim panują. Pojedź tam, zobacz, popytaj i zdecyduj, czy jest to odpowiednie miejsce dla osoby, która poświęciła swoje życie na wychowanie cię na człowieka, którym jesteś teraz. Decyzja nie będzie prosta, ale w pewnych sytuacjach będzie boleśnie konieczna.