logo1
 logo

NATURALNE SPOSOBY NA MENOPAUZĘ

Dostosuj:

Menopauza to trudny czas dla każdej kobiety. Zmiany hormonalne wywołują burzę w Twoim ciele, dlatego tak często skarżysz się na uderzenia gorąca, nocne poty, jesteś wciąż niespokojna i rozdrażniona. Masz wszystkiego dość i wiedz, że nie jesteś sama. Wiele kobiet po 50 roku życia (lub nawet wcześniej) cierpi z powodu objawów menopauzy i bardzo często decyduje się na terapię hormonalną, nie wiedząc, że dolegliwości związane z przekwitaniem można zmniejszać także domowymi sposobami.

Menopauza - objawy

Zawsze przychodzi wcześniej, niż myślisz. Klimakterium. Najczęściej pierwsze oznaki występują około 45. roku życia. Wtedy to właśnie jajniki zaczynają wydzielać coraz mniej estrogenu i gestagenu. Co bezpośrednio wpływa na cały Twój układ hormonalny. Serce tyka jak szalone, nie możesz spać, łapią Cię stany lękowe, wpadasz w depresje i widzisz przyszłość w czarnych kolorach. Jesz mniej, liczysz każdą kalorię, a ciuchy coraz częściej „kurczą się” w praniu. Najgorsze z tego wszystkiego są uderzenia gorąca i zlewające Cię poty, które skutecznie uprzykrzają Ci każdy dzień i każdą noc. Jak sobie z tym wszystkim radzić i czy jest na to skuteczny sposób?

Medycyna naturalna

Znana od wieków, lecz przez ostatnie lata zepchnięta przez firmy farmaceutyczne na plan dalszy. Medycyna naturalna, a więc ziołolecznictwo to moc z natury, którą warto wykorzystać, również w walce z objawami menopauzy. Dowodem na to mogą być badania przeprowadzane w Azji, które potwierdzają łagodniejszy przebieg klimakterium u mieszkanek tego kontynentu, które spożywają duże ilości produktów sojowych oraz siemię lniane. Wszystko za sprawą filoestrogenów, naturalnych hormonów pochodzących z owoców i jarzyn, pomagają w walce z objawami menopauzy. Co warto podkreślić, szczególnie kobiety cierpiące na dokuczliwe uderzenia gorąca powinny wzbogacić swoją dietę w witaminę E i picie naparu z szałwii, które pomaga w zwalczaniu tej przykrej dolegliwości. Wśród leczniczych ziół wymieniane są również: pluskwica groniasta, niepokalanek pospolity, dziurawiec zwyczajny oraz herbata z koniczyny łąkowej.

Ruch łagodzi objawy

Badania pokazały, że 3 godziny ćwiczeń tygodniowo mogą nieco złagodzić uderzenia gorąca. Ćwicz więc jogę lub tai-chi, gdyż nie tylko usprawniają one ciało i odmładzają, lecz przede wszystkim pozytywnie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Czasem ulgę przynosi również szerokie otwarcie okna, włożenie rąk do zimnej wody, akupunktura lub seanse w grotach solnych.