logo1
 logo

JAK STARZEĆ SIĘ W ZDROWIU?

Dostosuj:

Średnia długości życia ludzi wciąż się wydłuża. Dziś przeciętny Polak żyje prawie 73 lata, a Polka 81. Nie dziwią nas więc takie osoby jak Maria Olszewska (107 lat), Stanisław Kowalski (104 lata) czy Antoni Huczyński „Dziarski Dziadek” (91), którzy mimo wieku wciąż zachowują sprawność fizyczną i umysłową, a przede wszystkim – niezwykłą pogodę ducha. Jednak nie wszystkim polskim seniorom dopisuje takie szczęście – wielu z nich choruje i wymaga opieki. Czy można uniknąć takiego stanu?

Recepta na długowieczność

Wszyscy długożyjący mieszkańcy naszego kraju zgodnie przyznają, że ich przepis na długie i szczęśliwe życie jest niezwykle prosty: nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, być aktywnym fizycznie, zdrowo się odżywiać, a co najważniejsze – utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Lekarze zgodnym chórem dodają do tego badania profilaktyczne. Jakie?

Badaj serce

Rozwijająca się wciąż medycyna jest wybawieniem dla osób mających problemy z sercem (niewydolność, przebyty zawał, itp.). Dzięki najnowszym zdobyczom techniki, mogą one prowadzić długie i szczęśliwe życie. Ważne jednak, by seniorzy nie zapominali o tym, że sprawność fizyczna chroni przed wieloma chorobami, w tym także tymi, związanymi z sercem. Kluczem więc do zdrowia, jest aktywny tryb życia. Nie usprawiedliwiajmy więc siebie i nie okłamujmy lekarzy, że nie możemy uprawiać żadnego sportu. Wymówki typu: bo nie mam czasu, pieniędzy i jestem już za stary, są bardzo słabe. Weźmy na przykład nordic walking – kije nie są drogie, a to bezsprzecznie sport dla osób w każdym wieku.

Mierz poziom cukru

Cukrzyca to choroba, która we wczesnym stadium nie daje żadnych znaków czy sygnałów. Jest niezwykle niebezpieczna, nieleczona prowadzi bowiem do ślepoty, konieczności dializ nerek czy nawet amputacji kończyn. Dlatego tak ważne jest, by po 45 roku życia, przynajmniej raz w roku badać sobie poziom cukry we krwi. Jest to niezwykle istotne również z tego powodu, że liczba cukrzyków rośnie w zastraszającym tempie. Wszystkiemu winna jest modyfikacja naszego stylu życia i ciągłego poczucia naszych mózgów, że trzeba robić zapasy. A stamtąd prosta już droga do nadwagi.

Kontroluj wzrok

Jaskra, zaćma, AMD, retinopatia cukrzycowa… skądś znasz te pojęcia? Wszystkie z nich spowodowane są ciągłym odkładaniem na później wizyty u okulisty. Co ważne, przyczyniają się do nich również otyłość czy palenie papierosów. Lekarze informują, że wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem, może nie tylko poprawić komfort życia, lecz przede wszystkim – uratować życie. Zły wzrok wpływa przecież nie tylko na komfort życia, lecz przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Statystyki pokazują, że zły wzrok dwukrotnie zwiększa ryzyko upadku i od 4 do 8 razy ryzyko złamania kości udowej.