logo1
 logo

RUCH TO ZDROWIE

Dostosuj:

Wydawałoby się, że powiedzenie „sport to zdrowie”, jest dla wszystkich oczywiste. Niestety większości osób starszych aktywność fizyczna kojarzy się wyłącznie z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Wielu ludzi jest świadomych swoich potrzeb i wie, że ruch może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie. Niestety zaledwie co 10 osoba postanawia zmienić coś w swoim życiu. Głównym powodem takiego nastawienia są stereotypy i nawyki. Dojrzałe wiekowo osoby ślepo wierzą, że ich wiek na nic nie pozwala. Bacznie pielęgnują nawyk bezruchu i złej diety. Jednak jest to niezwykle błędne myślenie. Nie można być za starym na sport i zbyt dojrzałym wiekowo, by uprawiać ćwiczenia. Nie powinno się wierzyć w stereotyp starego, schorowanego i narzekającego starca. Nie można pielęgnować nawyków, które mają na nas niekorzystny wpływ. Nigdy nie jest za późno na to, by wprowadzić zmiany w swoim życiu. Nie bać się zmian na lepsze.

Pozytywne strony sportu

Sport niesie ze sobą wiele korzyści dla osób starszych. Jedną z głównych zalet jest możliwość kontroli własnej wagi. Niestety sporo dojrzałych wiekowo ludzi ma problem z nadwagą oraz zanikiem mięśni.

Zła dieta, niedobór witamin i brak ruchu sprawiają, że tkanka tłuszczowa rozwija się w najlepsze. Ciało staje się flakowate i obwisłe. Jest to niebezpieczne dla każdego, a zwłaszcza dla osób starszych. Sport pomaga walczyć z dolegliwością nadwagi. Ruch uśmierza także ból wywołany artretyzmem. Całkowity bezruch doprowadza do utraty siły i elastyczności. Kości stają się cieńsze, zanika tkanka chrzęstna, a ruch stawów staje się coraz bardziej ograniczony. Sport pomaga rozruszać mieśnie i tym samym polepszyć stan chorego. Kolejną zaletą jest zmniejszenie poczucia niepokoju i depresji. Wielu ludzi zamyka się w sobie i odcina się od świata. Ruch pomaga wyjść z tej sytuacji, gdyż wytwarza endorfiny, czyli nasz prywatny hormon szczęścia. Pracownicy naszego domu opieki dla osób starszych doskonale wiedzą jak zbawienny wpływ na człowieka ma sport i wszelka forma aktywności. Zawsze starają się zachęcić swoich mieszkańców do ruchu i ćwiczeń.