logo1
 logo

CHOROBY WIEKU PODESZŁEGO

Dostosuj:

Według badań z 2015 roku, zaledwie co 10. senior nie skarżył się na żadne dolegliwości chorobowe. Zaś ponad połowa przyznała, że cierpi na liczne przypadłości, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Osoby starsze najczęściej narzekają na zaburzenia pamięci, wahania nastroju, zaburzenia mowy i spowolnienie ruchowe, a także problemy ze słuchem i pogarszającym się słuchem i wzrokiem.

Najczęstsze choroby podeszłego wieku

Wyróżnia się kilka chorób zagrażające seniorom w szczególny sposób. Jednymi z najgroźniejszych są choroba Alzheimera i Parkinsona. Pierwsza objawia się utratą pamięci, rozumowania i orientacji, druga drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy.

Częstym i poważnym problemem jest także nadciśnienie tętnicze należące do schorzeń układów sercowo-naczyniowych. Choroba wiąże się z procesami zachodzącymi w naczyniach tętniczych i osłabieniem wydalania sodu oraz rozwija się wraz z wiekiem.

Kolejnym niezwykle ważnym zagrożeniem dla seniorów jest nowotwór. Choroba najczęściej występuje w postaci raka płuc, prostaty, piersi, przełyku, żołądka, trzustki i jelita grubego.

Wczesne zdiagnozowanie choroby może umożliwić proces leczenia i kuracji, jednak do tego potrzebne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych oraz konsultacje ze specjalistami z ośrodka opieki.