logo1
 logo

JAK DBAĆ O ZĘBY W PODESZŁYM WIEKU? PORADNIK

Dostosuj:

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko ubytków tkanki zęba i próchnicy korzeni zębów, w wyniku czego seniorzy często borykają się z problemami jamy ustnej. Większość osoby starszych cierpi na zdwojoną nadwrażliwość zębów i cofanie się dziąseł. Dolegliwości doprowadzają do odsłonienia powierzchni zębów i pozbawienia ich ochronnej warstwy szkliwa. Odsłonięte zęby są szczególnie narażone na ból spowodowany kontaktem z gorącym lub zimnym napojem i pokarmem. Powszechną dolegliwością jest również suchość jamy ustnej, której przyczyną jest zażywanie leków oraz zaburzenia zdrowotne. Na pojawienie się problematycznych przypadłości z uzębieniem odpowiadają także cukrzyca, choroby serca oraz choroby nowotworowe. 

Metody leczenia

Problemy z uzębieniem są jednym z poważniejszych dolegliwości, z którymi muszę borykać się seniorzy. Ważne jest, by schorzenia nie były lekceważone, a osoby starsze zastosowały się do kilku poniższych rad.  

Głównym zaleceniem jest mycie zębów pastą bogatą w fluor, codzienne stosowanie nici dentystycznej oraz regularne wizyty u stomatologa. Należy także stosować pastę zwierającą środki znoszące nadwrażliwość oraz poddawać się częstym zabiegom przeciwdziałającym problemom związanym z suchością jamy ustnej. Warto również zaopatrzyć się w protezę zębową, która ułatwia przeżuwanie i pracę dziąseł. Zaś uszkodzone zęby należy wypełnić koroną i mostkiem. Korona przykryje uszkodzony obiekt i przyczyni się do poprawy jego wyglądu, kształtu i ułożenia. Mostek służy, jako uzupełnienie uzębienia poprzez wypełnienie przestrzeni po utracie zęba.

Dbanie o uzębienie i walka z chorobami jamy ustnej jest niezwykle ważna w podeszłym wieku. Dom opieki winien szczególnie dbać o regularne wizyty u stomatologa.