logo1
 logo

TAJEMNICZA ANDROPAUZA, CZYLI MĘSKIE PRZEKWITANIE

Dostosuj:

Sporo mówi się o menopauzie w życiu kobiet, natomiast dużo rzadziej poruszany jest temat przekwitania u mężczyzn. Mianem andropauzy określamy zespół objawów występujących u panów zazwyczaj po 50 roku życia. U mężczyzn, inaczej niż w przypadku kobiet, nie dochodzi od razu do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych i rozrodczych. Proces ten przebiega dużo bardziej stopniowo i wiąże się ze zmniejszaniem stężenia męskich hormonów płciowych, w tym testosteronu i DHEA. Jednak panowie mogą zostać ojcami często do później starości i nawet w zaawansowanym wieku są sprawni seksualnie.

Objawy andropauzy

Najczęściej występujące objawy andropauzy to pogorszenie ogólnego samopoczucia i sprawności umysłowej, a także skłonność do stanów depresyjnych i nerwowość. Możliwe są również zaburzenia snu i spadek libido. Następuje zmniejszenie masy mięśniowej i zwiększenie ilości tłuszczu otrzewnowego, pojawiają się stany przedcukrzycowe i nadciśnienie tętnicze. Jednak nie każdy mężczyzna przechodzi okres andropauzy ze wszystkimi charakterystycznymi dla niego objawami. Według badań przekwitanie zaczyna się tylko u 10–20% panów w wielu 50–60 lat, u 20–30% w przedziale 60–70 lat, a po 70 roku życia jego objawy ma 40% mężczyzn.

Aby jednoznacznie stwierdzić menopauzę, potrzebne jest zbadanie poziomu hormonów. Dopiero po stwierdzeniu niedoborów można zacząć indywidualnie dobraną terapię preparatami hormonalnymi. Ważne jest również prawidłowe odżywianie, dbanie o kondycję fizyczną i zerwanie z nałogami.

Dlatego domy seniora i inne placówki, w których osoby starsze spędzają sporo czasu, powinny szczególnie dbać o dietę swoich podopiecznych i zapewnienie im dostępu do aktywności sportowej oraz ćwiczeń, aby dzięki temu zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków męskiego klimakterium.