logo1
 logo

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Dostosuj:

Problemy związane z nieprawidłowym ciśnieniem krwi dotykają wielu osób. Zbyt niskie ciśnienie wiąże się często z pogorszeniem samopoczucia, ale nie jest niebezpieczne dla życia. Dużo bardziej groźne jest nadciśnienie (hipertensja), ponieważ może nie dawać żadnych objawów, a nieleczone prowadzi w dłuższym czasie do uszkodzeń ważnych narządów, takich jak serce, mózg, nerki czy oczy.

Hipertensja występuje nawet u ludzi młodych, ale jej ryzyko zwiększa się szczególnie po 60. roku życia, dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia oraz wizyty u lekarza w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości. Warto również, by personel medyczny pracujący w domach seniora regularnie wykonywał pomiary ciśnienia swoich podopiecznych.

Czym grozi nieleczone nadciśnienie?

- Prowadzi do przyspieszenia rozwoju miażdżycy, ponieważ wysokie ciśnienie krwi powoduje twardnienie ścian tętnic, a w efekcie łatwiejsze odkładanie się na nich złogów cholesterolu.

- Zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, ponieważ stwardniałe ściany naczyń łatwiej pękają, w wyniku czego tworzą się skrzepy, które mogą zablokować tętnicę, co prowadzi do zawału.

- Zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, ponieważ wskutek nagłego podwyższenia ciśnienia może pęknąć tętniczka mózgowa, co doprowadzi do wylewu (udaru krwotocznego) lub skrzep powstały w tętnicy dochodzi do mózgu i blokuje przepływ krwi do części jego komórek.

- Prowadzi do uszkodzenia struktury, upośledzania działania i przewlekłej choroby nerek.

- Może uszkadzać wzrok, ponieważ w naczyniach zaopatrujących gałki oczne w krew tworzą się skrzepy, które blokują jej dopływ, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Jeśli nadciśnienie jest nieleczone i występuje długotrwale, może skracać życie średnio nawet o 15 lat. Dzieje się tak w związku z niekorzystnymi zmianami, które zachodzą w układzie krwionośnym.