logo1
 logo

ZAPOBIEGANIE WYSOKIEMU CIŚNIENIU

Dostosuj:

Nadciśnienie w większości przypadków wywołane jest przyczynami samoistymi, a więc takimi, które dotąd nie zostały dokładnie poznane. Tylko w przypadku 5% pacjentów wysokie ciśnienie spowodowane jest poprzez schorzenie organiczne, w tym na przykład związane z nerkami.

Istnieje wiele metod niefarmakologicznych (czyli niezwiązanych z lekami), które są skuteczne w leczeniu nadciśnienia, a w przypadku osób zdrowych zapobiegają jego wystąpieniu:

- Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, w czym pomaga ograniczenie wielkości zjadanych porcji i unikanie wysokokalorycznych przekąsek.

- Zbilansowana dieta, w której jest dużo warzyw i owoców (zgodnie z aktualną piramidą żywienia – ¾ warzyw i ¼ owoców), mało soli i tłuszczów nasyconych.

- Ograniczenie spożycia soli, ponieważ ona w dużym stopniu przyczynia się do podwyższenia ciśnienia. Przy czym istotne jest nie tylko ograniczenie solenia potraw, lecz także uważne czytanie etykiet gotowych produktów i rezygnowanie z tych, które zawierają dużo sodu.

- Rzucenie palenia i ograniczenie ilości wypijanego alkoholu.

- Zwiększenie ilości wykonywanej aktywności fizycznej – wystarczy każdego dnia co najmniej przez pół godziny ćwiczyć, jeździć na rowerze czy spacerować. Jeśli nabierzemy lepszej kondycji, możemy stopniowo zwiększyć długość trwania i zakres naszych ćwiczeń.

Jeśli podejrzewamy u siebie nadciśnienie, to konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leki i zmianę trybu życia. Kierujmy się jego wskazówkami i zgodnie z nimi zażywajmy wszelkie przepisane medykamenty. Pamiętajmy jednak, że wraz z tym powinniśmy również zmienić nasz tryb życia na bardziej zdrowy.