logo1
 logo

MUZYKOTERAPIA – LECZENIE ZA POMOCĄ DŹWIĘKÓW

Dostosuj:

Muzykoterapia posługuje się muzyką w celu przywracania zdrowia albo poprawy funkcjonowania osób ze schorzeniami fizycznymi, psychicznymi lub problemami emocjonalnymi. Wyróżnić można dwa jej rodzaje: aktywną, gdy terapeuta i pacjent tworzą muzykę za pomocą własnego głosu, instrumentów muzycznych czy innych przedmiotów oraz receptywną, kiedy terapeuta odtwarza lub sam tworzy muzykę, przy której pacjent się relaksuje albo medytuje.

Sesje muzykoterapii przeznaczone są dla właściwie każdego oprócz osób cierpiących na epilepsję muzykogenną lub będących w ostrym stanie psychotycznym. Odpowiednio dobrana muzyka ma pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, pokarmowego i oddechowego, zmniejsza również napięcie mięśni i łagodzi ból. Natomiast muzykoterapia w grupach pozwala dodatkowo na wspólne przeżywanie pozytywnych emocji, rozładowanie napięcia, stwarza okazję do zabawy i daje szansę na przełamanie nieśmiałości. Jest oderwaniem się od problemów codziennego życia i przywróceniem równowagi na poziomie emocjonalnym, fizycznym i psychicznym organizmu. Pozwala również zniwelować stres i ból towarzyszący różnym zabiegom medycznym czy wizycie u dentysty, a nawet zmniejszyć symptomy wielu chorób i skrócić okres rekonwalescencji.

Terapia muzyką jest bardzo korzystna na przykład dla osób starszych, ponieważ pozwala odreagować i wyzwolić skumulowane emocje, poprawić samoocenę i samopoczucie oraz angażuje do wysiłku fizycznego i umysłowego. Dzięki ćwiczeniu grania danej melodii polepsza się pamięć, a śpiewanie usprawnia aparat artykulacyjny i poprawia płynność mówienia. 

Muzykoterapia ma również wpływ na wzbogacenie osobowości osób starszych, rozwój nawyków muzyczno-ruchowych oraz wyrobienie poczucia piękna i otwarcie się na doznania estetyczne. Dlatego warto korzystać z jej dobrodziejstw i wprowadzać ją jak najczęściej do harmonogramu codziennych zajęć tych osób.