logo1
 logo

JAK DBAĆ O PAMIĘĆ U OSÓB STARSZYCH?

Dostosuj:

Wraz z wiekiem mogą pojawiać się problemy z zapamiętywaniem, które wynikają z nieprawidłowego lub zakłóconego funkcjonowania ośrodków kory mózgowej. Niestety zaburzenia koncentracji i pogarszająca się pamięć mogą mieć bezpośredni wpływ na kondycję psychospołeczną. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o pamięć u osób starszych!

Z wiekiem mogą pojawiać się problemy z pamięcią i koncentracją. Starsza osoba może mieć kłopoty ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem imion, osób lub nawet ważnych informacji, pojawia się przy tym rozdrażnienie lub zobojętnienie. To bezpośrednio przekłada się na jakość życia.

Jak poprawić pamięć i koncentrację u osób starszych?

Placówki, takie jak np. dom opieki dla osób starszych czy dom opieki społecznej, które na co dzień mają kontakt z seniorami, w swoich programach aktywizacyjnych kładą duży nacisk na usprawnienie pamięci i koncentracji. Ważne pamiętać, że pamięć i koncentrację można usprawniać, podejmując stosowne działania.

  • Kondycja fizyczna osób starszych. Dotleniony i odpowiednio ukrwiony mózg pracuje lepiej i wydajniej. Osoby starsze powinny więc jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, wykonując ćwiczenia fizyczne.
  • Sen i wypoczynek. Bezsenność może przyczyniać się do spadku wydolności mózgu, co może bezpośrednio powodować problemy z pamięcią i koncentracją. Warto zatem każdego dnia zabiegać o to, aby osoby starsze miały wystarczającą liczbę godzin niezbędną do zdrowego, spokojnego snu.
  • Dobre samopoczucie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na zdrowie osób starszych ma dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie. Problemy z koncentracją i pamięcią zwykle nasilają się, gdy pojawiają się stres, smutek, problemy. Osoby starsze powinny oddawać się spotkaniom towarzyskim, rozrywkom i ciekawym pasjom, by zachować przyjazne, pozytywne nastawienie do życia.
  • Prawidłowe odżywianie. Zdrowa dieta ma bezpośredni wpływ na pracę mózgu. W diecie osób starszych powinno znajdować się jak najwięcej warzyw i owoców, w których zawarte są antyoksydanty. Ważne są również ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Trening pamięci. Pracownicy domu opieki dla osób starszych to specjaliści, którzy znają i stosują różnorodne techniki usprawniania pamięci osób starszych. Treningi, aby przyniosły pozytywne rezultaty, muszą odbywać się regularnie, właściwie każdego dnia. Nieskomplikowane działania, takie jak np. zapamiętywanie nazwy ulic, układanie puzzli, gra w szachy czy warcaby, mogą mieć niezwykle dobry wpływ na pamięć i koncentrację seniorów.